IX c.d

 0    18 fiszek    znawstwoprawa2
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski Odpowiedź język polski
więzi kompetencyjne między normami systemu
rozpocznij naukę
wyrażają się w tym, że jedne normy powstaja na podstawie norm, które jakiemuś podmiotowi udzieliły kompetencji (upoważnienia) do ich stanowienia.
delegacja ustawodawcza
rozpocznij naukę
jest to delegowanie przez parlament kompetencji do stanowienia ustaw na inne podmioty.
subdelegacja
rozpocznij naukę
jest to przekazywanie kompetencji prawodawczej przez organ, który z mocy ustawy uzyskał upoważnienie do wydawania w jakiejś dziedzinie aktów wykonawczych.
uporządkowanie pionowe norm
rozpocznij naukę
normy tworzą system hierarchiczny
recepcja prawa
rozpocznij naukę
jest to przejęcie norm prawnych z jednego systemu prawa do innego
Rewolucyjna zmiana systemu prawa
rozpocznij naukę
ma miejsce wtedy, gdy tworzy się jakiś zespół norm, które nie mają ani kompetencyjnego, ani treściowego oparcia w obowiązującej konstytucji, ale które są przejawem faktycznej władzy jakiejś grupy politycznej
-
rozpocznij naukę
,przy czym członkowie społeczeństwa są gotowi dawać tym normom posłuch.
więź treściowa norm systemu
rozpocznij naukę
przejawia się tym, że normy, które do niego należą, znajdują uzasadnienie aksjologiczne w uporządkowanym systemie wartości.
zasady prawa
rozpocznij naukę
są to wiążące prawnie normy, a więc normy, które są elementami danego systemu, ale które zajmują w tym systemie pozycje nadrzędną względem innych norm i którym wyznacza się w tym systemie szczególną rolę.
funkcja zasad prawa przejawia się w tym, że:
rozpocznij naukę
a) wyznaczają one kierunki tworzena prawa b) wskazują kierunki interpretacji prawa c) wyznaczają, w jaki sposób wykorzystać zakres swobody pozostawiony organowi stosującemu prawo
uporządkowanie poziome norm systemu prawa
rozpocznij naukę
jest to uporządkowanie ich według kryteriów treściowych.
prawo materialne
rozpocznij naukę
są to te normy prawne, które w sposób pierwotny wyznaczają sytuacje prawne różnych podmiotów, tj. wyznaczają im obowiązki lub ze względu na te normy powstają dla nich rożnego rodzaju uprawnienia i upoważnienia.
normy prawa formalnego (prawo procesowe)
rozpocznij naukę
są to normy, które kształtują określone instytucje (np. sąd), sposób ich powoływania i zasady ich funkcjonowania oraz sposób postępowania tych instytucji, służący zabezpieczeniu realizowania norm prawa materialnego
instytucja prawna
rozpocznij naukę
jest to zespół norm powiązanych z sobą funkcjonalnie, a regulujących powstanie, trwanie i ustanie jakiegoś typowego stosunku prawnego.
kodyfikacja
rozpocznij naukę
jest to działanie ustawodawcy zmierzające do tego, by w formie jednej ustawy ująć wszystkie normy składające się na daną gałąź prawa.
kodeks
rozpocznij naukę
kodeks po polsku
jest to ustawa, która w sposób wyczerpujący, oparty na spójnym zespole zasad, normuje jakąś rozległą, wyodrębnioną dziedzinę stosunków społecznych.
inkorporacja
rozpocznij naukę
jest to ułożenie i opublikowanie usystematyzowanego zbioru obowiązujących przepisów prawnych.
unifikacja prawa
rozpocznij naukę
jest to ujednolicenie obowiązującego prawa polegające na tym, że w miejsce odrębnych przepisów obowiązujących na poszczególnych częściach terytorium państwa wprowadza się przepisy jednolite dla całego terytorium.

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.