Kodeks karny

 0    53 fiszki    mayaa
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski Odpowiedź język polski
Art. 8
rozpocznij naukę
Zbrodnię można popełnić tylko umyślnie. Występek można popełnić także nieumyślnie jeżeli ustawa tak stanowi.
Art. 9 par. 1
rozpocznij naukę
Czyn zabroniony jest popełniony umylnie jeżeli sprawca ma zamiar jego popełnienia tj. chce go popełnić albo przewidując możliwość jego popełnienia godzi się na to.
Art. 9 par.2
rozpocznij naukę
Czyn z. jest popełniony nieumyślnie jeżeli sprawca nie mając zamiaru jego popełnienia, popełnia go jednak na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo że możliwość popełnienia tego czynu przewidywał lub mógł przewidzieć.
Art. 2
rozpocznij naukę
Odpowiedzialności karnej za przestępstwo skutkowe popełnione przez aniechanie podlega ten tylko, na kim ciążył prawny, szczególny obowiązek zapobiegnięcia skutkowi.
Art. 278 par.1
rozpocznij naukę
Kto zabiera W CELU PRZYWŁASZCZENIA cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Art. 289 par.1
rozpocznij naukę
Kto zabiera w celu krótkotrwałego użycia cudzy pojazd mechaniczny podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Art. 1 par.2
rozpocznij naukę
Nie stanowi przestępstwa czyn zabroniony, którego społęczna szkodliwość jest znikoma.
Art. 155
rozpocznij naukę
Kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Art. 156 par.1
rozpocznij naukę
Kto powod. ciężki uszczer. na zdr. w post. pozb. czł. wzroku, mowy, słuchu, zdol. płodzenia, innego ciężk. kalectwa, ciężk. chor. nieul. lub długotrw. realn. zagr.życiu, trwał. choroby psych., trwał. niezdoln. do pracy, istotn. zeszpec., zniekształ. podl. karze od roku do lat 10.
Art. 156 par.2
rozpocznij naukę
Jeżeli sprawca działa nieumyślnie podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Art. 156 par.3
rozpocznij naukę
Jeżeli następstwem czynu okr. w par. 1 jest śmierć człowieka sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
Art. 157 par. 1 i 2
rozpocznij naukę
Kto powoduje naruszenie czynności ciała lub rozstrój zdrowia inny niż w art. 156 podlega karze pozb. wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W par. 2 rozstrój zdrowia na krócej niż 7 dni.
Art. 177 par.1
rozpocznij naukę
Kto naruszając, choćby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenie określ. w art. 157par. 1 podlega karze pozb. woln. do lat 3.
art. 177par.2
rozpocznij naukę
Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu sprawca podlega karze pozb. wolności od 6mies. do 8 lat.
Art. 18 par.1
rozpocznij naukę
Odpowiada za sprawstwo nie tylko ten, kto wykonuje czyn zabroniony sam albo wspólnie i w porozumeiniu z inną osobą, ale także ten, kto kieruje wykonaniem czynu zabronionionego przez inną osobę lub wykorzystując uzależnienie innej os. poleca jej wykon. czynu
Art. 280 par.1
rozpocznij naukę
Kto kradnie używając przemocy wobec osoby lub grożąc natychmiastowym jej użyciem albo doprowadzając człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności podlega karze...
Art. 280 par.2
rozpocznij naukę
Jeżeli sprawca rozboju posługuje się bronią palną, nożem lub innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem lub środkiem obezwładniąjącym albo działa w inny sposób zagrażający życiu lub posługuje się taką bronia wspólnie z inną osobą
Art. 20
rozpocznij naukę
Każdy ze współdziałających odpowiada w ramach swojej umyślości lub nieumyślności niezależnie od odpowiedzialności pozostałych współdziałających.
Art. 18par.2
rozpocznij naukę
Odpowiada za podżeganie kto chcąc aby inna osoba dokonała czynu zabronionego nakłania ją do tego.
Art. 18. par.3
rozpocznij naukę
Odpowiada za pomocnictwo, kto w zamiarze aby inna osoba dokonała czynu zabr. swoim zachowaniem ułatwa jego popełnienie, w szczeg. dostarcz. narzędzie,śr. przewozu, udzielając rady lub inorm., lub kto swoim zaniechaniem, wbrew obow. ułatwia innej os. pop... czynu.
Art. 13 par.1
rozpocznij naukę
Odpowiada za usiłowanie, kto w zamiarze popełnienia czynu zabronionego swoim zachowaniem bezpośrednio zmierza do jego dokonania, które jednak nie następuje (zawsze kwalfikacja złożona)
Art. 16 par.1
rozpocznij naukę
Przygotowanie zachodzi wtedy, gdy sprawca w celu popełnienia czynu zabronionego podejmuje czynności ające stworzyć warunki do przedsięwzięcia czynu zmierzającego bezp. do jego dokonania, w szczeg. wchodzi w poroz. z inną os.,środki, plan dział., informacje.
16 par.1
rozpocznij naukę
Przygotow. zachodzi tylko wtedy, gdy sprawca w celu pop.cz. zabr. podejm. czynności mające stw. warunki do przedsięwz. czynu zmierz. bezp. do jego dokon., w szczegoln. w tymże celu wchodz. w poroz. z inną os., przysp.środki, zbiera inform. lub sporz. plan działania.
16 par.2
rozpocznij naukę
Przygotowanie jest karalne tylko wtedy, kiedy ustawa tak stanowi.
Art. 11par.1
rozpocznij naukę
Ten sam czyn może stanowić tylko jedno przestępstwo.
Art. 11 par.2
rozpocznij naukę
Jeżeli czyn wyczerpuje znamiona określone w dwóch albo więcej przepisów ustawy karnej, sąd skazuje za jedno przestępstwo na podtawie wszystkich zbiegających sie przepisów.
Art. 11 par.3
rozpocznij naukę
W wypadku opisanym w Art. 11par. 2 sąd wymierza karę na podstawie przepisu przewidującego karę najsurowszą.
Art. 12
rozpocznij naukę
Dwa lub wicej zachowań podjętych w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, uważa się za jeden czyn zabroniony; jeli przedmiotem zamachu jest dobro osobiste warunkiem uznania wielości zachowań za jeden cz. zabr. jest tożsamość pokrz.
art. 13par.2
rozpocznij naukę
Usiłowanie zachodzi także wtedy gdy sprawca nie iśw. sobie,że dokon. jest niemożl. ze zgl. nabrak przedm. nadającego się do pop. na nim cz. zabr. lub ze wzgl. na użycie środka nie nadającego się do pop.cz. zabr.
art. 14par.1
rozpocznij naukę
Sąd wymierza karę za usiłowanie w granicach zagrożenia przewidzianego dla danego przestępstwa.
art. 14par.2
rozpocznij naukę
W wypadkuokreślonym w art. 13par. 2 sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.
art. 15par.1
rozpocznij naukę
nie podlega karze za usiłowanie kto dobrowolnie odstąpił od dokonania lub zapobiegł skutkowi stanowiącego znamię czynu zabronionego.
art. 15par.2
rozpocznij naukę
Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary w stosunku do sprawcy, który dobrowolnie starał się zapobiec skutkowi stanowiącemu znamię czynu zabronionego.
art. 17par.1
rozpocznij naukę
Nie podl. karze za przygot. kto dobrow. od niego odstapił, w szczeg. zniszczył przygot.środki lub zapob. skorz. z nich w przyszł.; w razie wejścia w poroz. z inną os. nie podl. karze ten, kto nadto podjął istotne starania zmierz. do zapobież. dokonaniu.
art. 19par.1
rozpocznij naukę
Sąd wymierza karę za podżeganie i pomocnictwo w granicach ustawowego zagrożenia przewidzianego za popełnienie czynu zabronionego.
Art. 19par.2
rozpocznij naukę
Wymierzając karę za pomocnictwo sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.
art. 20
rozpocznij naukę
Każdy ze współdziałających odpowiada w pop. czynu zbar. odpowiada w gran. swojej umyśln. lub nieum. niezal. od odpow. pozostałych sprawców.
art. 22par.1
rozpocznij naukę
Jeżeli czynu zabronionego tylko usiłowano dokonać podmiot określony w art. 18par. 2 i 18par. 3 odpowaida jak za usiłowanie.
art. 22par.2
rozpocznij naukę
jeżeli czynu zabr. nie usiłowano dokonać sąd może zastosować nadzw. złag. kary lub odstąpić od jej wymierzenia.
art. 23 par.1
rozpocznij naukę
Ni epodlega karze współdziałający który dobrowolnie zapobiegł dokonaniu czynu zabronionego.
art. 23par.2
rozpocznij naukę
Sąd może zastos. nadzw. złagodznie kary w stosunku do współdziałającego, ktory dobrowolnie strał się zapobiec dokonaniu czynu zabronionego.
art. 24
rozpocznij naukę
Odpowiada jak za podżeganie kto w celu skierowania przeciwko innej osobie postępowania karnego nakłania ją do popełnienia czynu zabronionego; w tym wypadku nie stosuje się art. 22 i art. 23
art. 25§1
rozpocznij naukę
Nie popelnia przestepstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezposredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro prawne.
art. 25§2
rozpocznij naukę
W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczegolnosci gdy sprawca zastosowal sposob ochrony niewspolmierny do niebezpieczenstwa zamachu, sad moze nadzwyczajnie zlagodzic kare lub odstapic od jej wymierzenia.
art. 25§3
rozpocznij naukę
Nie podlega karze kto przekracza granice obrony koniecznej pod wplywem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionego okolicznosciami.
art. 25§4
rozpocznij naukę
Osoba, ktora w obronie koniecznej odpiera zamach na jakiekolwiek cudze dobro chronione prawem, chroniac bezpieczenstwo lub porzadek publiczny, korzysta z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.
art. 26§1
rozpocznij naukę
Nie popelnia przestepstwa kto dziala w celu uchylenia jakiegokolwiek niebezpieczenstwa grozacemu jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jezeli niebezpieczenstwa nie mozna inaczej uniknac, a dobro poswiecane przedstawia wartosc nizsza od dobra ratowanego
art. 26§2
rozpocznij naukę
Nie popelnia przestepstwa takze ten, kto ratujac dobro chronione prawem w warunkach okreslonych w §1 poswieca dobro, ktore nie przedstawia wartosci oczywiscie wyzszej od dobra poswiecanego.
art. 26§3
rozpocznij naukę
W razie przekroczenia granic stanu wyzszej koniecznosci, sad moze zastosowac nadzwyczajne zlagodzenie kary lub odstapic od jej wymierzenia.
art. 26§4
rozpocznij naukę
Przepis §2 nie stosuje sie jezeli sprawca poswieca dobro, ktore ma szczegolny obowiazek chronic nawet z narazeniem sie na bezpieczenstwo osobiste.
art. 26§5
rozpocznij naukę
Przepisy §1-3 stosuje sie odpowiednio w wypadku, gdy z ciazacych na spawcy obowiazkow tylko jeden moze byc spelniony.
art. 27§1
rozpocznij naukę
Nie popelnia przestepstwa kto dziala w celu przeprowadzenia eksperymentu poznawczego, medycznego, technicznego lub ekonomicznego, jezeli spodziewana korzysc ma istotne znaczenie poznawcze, medyczne lub gospodarcze, a oczekiwanie jej osiagniecia, celow...
art. 27§2
rozpocznij naukę
Eksperyment jest niedopuszczalny bez zgody uczestnika, na ktorym jest przeprowadzany, nalezycie poinformowanego o spodziewanych korzysciach i grozacych mu ujemnych skutkach oraz prawd. ich powst. oraz o mozliwosci odstapienia na pewnym etapie.

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.