Duński w 1 dzień
100%
FREE


Duński w 1 dzień
Z nami się tego nauczysz!

Rozpocznij przygodę z językiem duńskim z pomocą Fiszkoteki
Poznaj język, którym mówią Viggo Mortensen, Nikolaj Coster-Waldau czy Lars von Trier!
Naucz się, co oznacza "tak" po duńsku (nie, nie znaczy tego samego co po polsku ;))
Ucz się szybciej i skuteczniej dzięki Systemowi Inteligentnych Powtórek
Zapisz się za darmo

Ten kurs jest w 100% bezpłatny. Dajemy Ci go, żebyś mógł sam się przekonać jak skutecznie i przyjemnie można się z nami uczyć:)
10 słów w 60 sekund - 10 ord på 60 sekunder10 słów w 60 sekund - 10 ord på 60 sekunder  
10 fiszek
To już wiesz:) - Det ved du allerede:)To już wiesz:) - Det ved du allerede:)  
10 fiszek
Pytania - SpørgsmålPytania - Spørgsmål  
10 fiszek
Zwroty grzecznościowe - HøflighedsfraserZwroty grzecznościowe - Høflighedsfraser  
17 fiszek
Ludzie - FolkLudzie - Folk  
29 fiszek
Czynności - HandlingerCzynności - Handlinger  
17 fiszek
Nieprzetłumaczalne - UoversætteligeNieprzetłumaczalne - Uoversættelige  
7 fiszek

Duński - z czym to się je?

Duński, inaczej zwany remuladą, jest kuzynem sosu tatarskiego. Różni się od niego głównie dodatkiem musztardy. Zwykle sos duński łączy się z mięsem, pasztetem, jajkami lub rybami. To również popularny sos do hot dogów o różnych obliczach - z dodatkiem curry, kaparów, ogórków konserwowych, lekko ostry lub kwaśny - duński niezaprzeczalnie podbija serca milionów.

A tak na serio… Język duński

Duński jest językiem z grupy skandynawskiej języków germańskich, a krajem jego narodzenia jest oczywiście Dania. Język ten jest używany przez blisko 5,2 mln osób nie tylko w Danii, ale też w północnych Niemczech w Szlezwiku-Holsztynie (ok. 50 tys. osób) oraz na Wyspach Owczych (gdzie jest językiem urzędowym). Jak wiemy, Dania dużym krajem nie jest, jednak nie oznacza to, że nie ma nic ciekawego do zaoferowania. Wręcz przeciwnie! Danię otacza około 400 wysp, co oznacza ni mniej, ni więcej to, że jest to kraj o niezwykle bogatej faunie i florze. Obecność klifów, plaż, parków i pięknych widoków czyni go niezwykle atrakcyjnym turystycznie. Oprócz atrakcji przyrodniczych Dania oferuje też wiele innych bogactw. Same miasta, takie jak Kopenhaga oraz jej muzea i zabytki budzą w turystach zachwyt. To, z czego Dania jeszcze słynie to również pewna filozofia życia, tzw. hygge, o której piszemy więcej w kursie Duński: dzień drugi. Oczywiście, oprócz samego przeczytania opisu, zachęcamy gorąco do skorzystania z samego kursu, który jest świetnym narzędziem do zaczęcia nauki języka duńskiego. Ale po kolei - najpierw opowiedzmy sobie więcej o kursie ‘Duński w 1 dzień’.

Duński w 1 dzień - co znajdziesz w kursie?

Skoro już wiemy, że Dania to miejsce warte odwiedzenia, to przygotujmy się na tę ewentualność. Język duński z nami będzie przyjemnością! Jeśli chcesz rozpocząć tę przygodę, to pierwszy kurs duńskiego jest całkowicie darmowy. Co więcej, oprócz powtarzania samych słówek, otrzymujesz do nich przykładowe zdania oraz lektora, dzięki któremu bez problemu opanujesz wymowę. Jeśli znasz niemiecki to być może zapamiętanie duńskich słów będzie prostsze - tak jak wspomnieliśmy wyżej, duński należy do języków germańskich. W kursie czeka na Ciebie wiele ciekawych, ale też całkowicie podstawowych słów np. dzień dobry po duńsku. Jeśli chcesz poznać konkretne przykłady przed rozpoczęciem nauki, to poniżej zamieściliśmy kilka:

  • en ven - przyjaciel
  • en datter - córka
  • at kunne - umieć
  • at spise - jeść
  • hvad er klocken? - która godzina?
  • godmorgen - dzień dobry
  • mange tak - dziękuję bardzo

Mamy nadzieję, że skutecznie zachęciliśmy do nauki z nami. Jeśli duński spodoba Ci się na tyle, że zechcesz ją kontynuować, to koniecznie skorzystaj z kursu podanego powyżej lub weź udział w darmowej lekcji, w której otrzymasz listę czasowników nieregularnych - Duński: czasowniki nieregularne. Życzymy powodzenia!