Jak błyskawicznie nauczyć się materiału do sprawdzianu? Twórcy portalu Fiszkoteka.pl znaleźli na to prosty sposób. Połączyli sprawdzony sposób nauki S. Leitnera - za pomocą fiszek, z dobrodziejstwami Internetu. Jaki efekt? Codziennie na prywatnych i ogólnodostępnych fiszkach uczy się u nich ponad 8000 internautów.
„Zasada działania elektronicznych fiszek jest prosta” – mówi twórca Fiszkoteki Marcin Młodzki. „Po uruchomieniu zestawu pokazuje się pytanie. Jedno kliknięcie, by zobaczyć odpowiedź, a następnie czy się ją znało, czy też nie. Komputer to zapamiętuje. Pytania, na które dobrze się odpowiedziało, wracają rzadziej, a te, z którymi są problemy – częściej. W ten sposób można się nauczyć prawie wszystkiego. Od języków obcych, przez biologię, po odpowiedzi z testów na prawo jazdy” – wyjaśnia.
Zespół Fiszkoteki podkreśla przede wszystkim, że nauka w ich serwisie jest "łatwa, a wręcz bezbolesna. To pozwala na powtarzanie materiału aż do skutku, na który dzięki sprytnemu algorytmowi nie trzeba wcale długo czekać” – mówi Młodzki. „W nauce najgorsze było dla mnie powtarzanie materiału, czynność żmudna, a często nie przynosząca efektów. W Fiszkotece zarówno tworzenie e-fiszek, jak i nauka są przyjemnością. Autorzy zestawów starają się robić coraz lepsze i ciekawsze materiały, a do tego zazwyczaj udostępniają je pozostałym użytkownikom” – dodaje Młodzki.
Skąd pewność, że w zestawach nie ma błędów? – o to najczęściej pytają nauczyciele, którym przedstawia się Fiszkotekę. Jest to problem, z którym boryka się choćby Wikipedia, jak też każdy serwis typu Web 2.0. Ale twórcy Fiszkoteki mają na to dwa sposoby. „Pierwszy z nich to łatwy w obsłudze mechanizm zgłaszania błędów. Drugi to jawność źródła. Każdy zestaw jest opatrzony nickiem jego twórcy, któremu możemy nie ufać, jeśli choć raz się zawiedziemy. Do tego stopniowo pojawiają się zestawy z gwarancją jakości, której udzielają Fiszkoteka lub współpracujące z nami instytucje, takie jak Muzeum Historii Polski, czy Centrum Myśli JP2, które certyfikowało zestaw wypuszczony w rocznicę wyboru Wojtyły na papieża” – wyjaśnia jeden z PRopagatorów serwisu Marcin Trepczyński.
Fiszkoteka ma za sobą 3 miesiące intensywnego rozwoju, wspartego przez dotację z POIG 8.1. „Innowacyjna Gospodarka”. A tuż przed sobą – wdrażanie kolejnych funkcjonalności takich jak audiofiszki, wersja mobilna na komórki, generatory testów dla nauczycieli, a także ułatwień dla kolejnych Fiszkotekowców, których liczba rośnie z dnia na dzień.
stworzono: 1.9.2010, modyfikowano: 23.10.2010