51-koniec

 0    18 fiszek    Mounde
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski Odpowiedź język polski
Przynależność pojęcie
rozpocznij naukę
art. 51 §1, przynależnościami są rzeczy ruchome potrzebne do korzystania z innej rzeczy (rzeczy głównej głównej) zgodnie z jej przeznaczeniem, jeżeli pozostają z nią w faktycznym związku odpowiadającym temu celowi.
Pożytki art.
rozpocznij naukę
53
Pożytki naturalne
rozpocznij naukę
art. 53 §1, pożytkami naturalnymi rzeczy są jej płoty i innej odłączne od niej części składowe, o ile według zasad prawidłowej gospodarki stanowią normalny dochód z rzeczy
Pożytki cywilne
rozpocznij naukę
art. 53 §2, pożytkami cywilnymi rzeczy są dochody, które prawo to przynosi zgodnie ze swym społeczno gospodarczym przeznaczeniem.
Pojęcie przedsiębiorstwa
rozpocznij naukę
art. 55, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.
Gospodarstwo rolne
rozpocznij naukę
art. 55, za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą oraz prawami związanymi z prowadzeniem gosp. rolnego
Skutki czynności prawnej
rozpocznij naukę
art. 56, czynność prawna wywołuje nie tylko skutki w niej wyrażone, lecz również te, które wynikają z ustawy, z zasad współżycia społecznego i z ustalonych zwyczajów.
Oferta pojęcie
rozpocznij naukę
art. 66 §1, oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy stanowi ofertę, jeżeli określa istotne postanowienia tej umowy.
Związanie ofertą elektroniczną
rozpocznij naukę
art. 661 §1, oferta złożona w postaci elektronicznej wiąże składającego, jeżeli druga strona niezwłocznie potwierdzi jej otrzymanie.
Zastrzeżenia dot. oferty
rozpocznij naukę
art. 68, przyjęcie oferty dokonane z zastrzeżeniem zmiany lub uzupełnienia jej treści poczytuje się za nową ofertę.
Umocowanie
rozpocznij naukę
art. 96, umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie (przedstawicielstwo ustawowe) albo na oświadczeniu reprezentowanego (pełnomocnictwo)
Pojęcie prokury
rozpocznij naukę
art. 109 §1, prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do CEIDG albo do rejestru przedsiębiorców KRS, które obejmuje umocowanie do czynności sąd. i pozasąd., jakie są związane z prowadzeniem przedsięb.
Obowiązkowa forma pisemna prokura
rozpocznij naukę
art. 109 , prokura powinna być pod rygorem nieważności udzielona na piśmie.
Kto może być prokurentem
rozpocznij naukę
art. 109 §2, prokurentem może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych.
Zakaz przeniesienia prokury
rozpocznij naukę
art. 109 , prokura nie może być przeniesiony. Prokurent może ustanowić pełnomocnika do poszczególnej czynności lub pewnego rodzaju czynności.
Termin w dniach
rozpocznij naukę
art. 111, §1 termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia. §2 jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło.
Miesiące
rozpocznij naukę
art. 113 , §1 jeżeli termin jest oznaczony na początek, środek lub koniec miesiąca, rozumie się przez to pierwszy, piętnasty lub ostatni dzień miesiąca. §2 termin półmiesięczny jest równy 15 dniom.
Dni wolne
rozpocznij naukę
art. 115, jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.