Postacie kryzys ZSRR

 0    8 fiszek    asiekc
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski Odpowiedź język polski
Jurij Andropow
rozpocznij naukę
przywódca ZSRR w latach 1982–1984, wcześniej szef KGB (1967–1982). Odpowiedzialny za represje wobec dysydentów i wzmacnianie kontroli państwowej.
Dmitrij Ustinow
rozpocznij naukę
minister obrony ZSRR (1976–1984), bliski współpracownik Breżniewa, odpowiedzialny za rozbudowę sowieckiego potencjału militarnego i interwencję w Afganistanie.
Andriej Gromyko
rozpocznij naukę
długoletni minister spraw zagranicznych ZSRR (1957–1985), znany z twardej postawy w polityce zagranicznej i negocjacji z Zachodem. Później pełnił funkcję przewodniczącego Prezydium Rady Najwyższej.
Konstantin Czernienko
rozpocznij naukę
przywódca ZSRR w latach 1984–1985, zwolennik kontynuacji polityki Breżniewa. Jego rządy były krótkie i nieefektywne z powodu złego stanu zdrowia.
Aleksandr Sołzenicyn
rozpocznij naukę
rosyjski pisarz i dysydent, autor Archipelagu GUŁag, ujawniającego brutalność sowieckiego systemu obozów pracy. Za swoją działalność został wydalony z ZSRR.
Michaił Gorbaczow
rozpocznij naukę
ostatni przywódca ZSRR (1985–1991), wprowadził reformy pierestrojki i głasnosti, doprowadził do zakończenia zimnej wojny, laureat Pokojowej Nagrody Nobla.
Ryszard Kukliński
rozpocznij naukę
pułkownik WP, agent CIA, przekazał Zachodowi tajne plany Układu Warszawskiego. W 1981 r. uciekł do USA, w PRL skazany na śmierć.
Wojciech Jaruzelski
rozpocznij naukę
generał, przywódca PRL, wprowadził stan wojenny w 1981 r. Twierdził, że zapobiegł radzieckiej interwencji. Po 1989 r. sądzony, ale nie skazany.

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.