Mistrz i Małgorzata - streszczenie lektury

 0    10 fiszek    blablabla
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski Odpowiedź język polski
Autor:
rozpocznij naukę
Michaił Afanasjewicz Bułhakow.
Tytuł:
rozpocznij naukę
Mistrz i Małgorzata powieść pisana przez dwanaście lat (1928-1940). Ostatnie poprawki powstawały na łożu śmierci autora. Pierwsze rosyjskie wydanie książkowe ukazało się w roku 1967 w Paryżu, wcześniej utwór znali tylko nieliczni zaufani przyjaciele pisarza.
Bohaterowie -Goście z zaświatów:
rozpocznij naukę
Woland i jego asysta: Behemot, Korowiow – Fagot, Azazello, Hella.
Bohaterowie powieści mistrza:
rozpocznij naukę
Jeszua Ha – Nocri, Poncjusz Piłat, Mateusz Lewita, Juda z Kiriatu, Centurion Marek Szczurza Śmierć, Afraniusz, Nisa, Kajfasz
Miejsce akcji:
rozpocznij naukę
Moskwa, Jeruszalaim.
Czas akcji:
rozpocznij naukę
teraźniejszość – czas współczesny autorowi powieści – lata trzydzieste XX wieku w Rosji (kilka dni, gdy w stolicy ginie literat Berlioz i działa świta Wolanda
Temat:
rozpocznij naukę
unaocznienie sytuacji panującej w ówczesnym Związku Radzieckim (stalinizm, totalitaryzm), problematyka moralno – filozoficzna, problematyka miłości.
Struktura:
rozpocznij naukę
utwór podzielony jest na dwie części: pierwszą i drugą, natomiast rozdziały są ułożone numerycznie, kolejno – od pierwszego do trzydziestego drugiego, zakończenie stanowi epilog, podsumowujący życie mieszkańców Moskwy już po opuszczeniu stolicy przez diabelską świtę.
Główne wątki:
rozpocznij naukę
1. Rzeczywistość rosyjska objęta ustrojem totalitarnym. 2. „Szatańskie sztuczki” Wolanda i jego świty. 3. Historia miłości mistrza i Małgorzaty.
Motywy literackie w powieści „Mistrz i Małgorzata”:
rozpocznij naukę
Motyw zdrady, Motyw nauczyciela – mistrza, domu, kobiety, szatana, samotności

Klasyka polskiej literatury

Mistrz i Małgorzata” – Michaiła Afanasjewicza Bułhakowa, nieodmiennie jest w kanonie lektur omawianych na lekcjach polskiego. W zestawie znajdziesz informacje takie jak: czas i miejsce akcji, główne wątki powieści, bohaterowie, tematyka i motyw widoczne w książce.

Mistrz i Małgorzata - streszczenie

Przedmioty humanistyczne, a zwłaszcza język polski, opierają się jednak w dużym stopniu na szczegółach i bardzo dokładnych informacjach, które łatwo można pominąć podczas czytania lektury. Na pomoc przychodzi wtedy streszczenie w pigułce „Mistrza i Małgorzaty”, które w zwięzły sposób dostarczy te informacje.

Test ze znajomości lektury

Bułhakow stworzył w swojej powieści surrealistyczny obraz Rosji, w który wplótł mnóstwo odniesień i alegorii. Po zapoznaniu się ze streszczeniem „Mistrza i Małgorzaty” warto więc sprawdzić stan swojej wiedzy, aby nie być zaskoczonym podczas omawiania lektury na zajęciach szkolnych.

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.