Mowa zależna i niezależna

5  1    6 fiszek    aniulciak6060
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski Odpowiedź język polski
Jakim znakiem interpunkcyjnym zaczynamy mowę niezależną?
rozpocznij naukę
Myślnikiem lub cudzysłowem.
Wypowiedź(uzupełnienie) narratora występuje w jakiej mowie?
rozpocznij naukę
niezależnej
Marta powiedziała mi, że nie może pójść ze mną na imprezę. Jaka to mowa?
rozpocznij naukę
zależna
-Dużo czasu spędzimy w tym śmierdzącym pleśnią autobusie? - zapytała Monika z przytkniętą do nos chustką. Jaka to mowa?
rozpocznij naukę
niezależna
Z jakich elementów składa się mowa zależna?
rozpocznij naukę
Opisowych. Nie mówisz nic w prost, tylko opisujesz coś, co ktoś ci już kiedyś powiedział. np. Moja babcia, powiedziała, że nie wróci jutro do domu. - mowa zależna (bo jest zależna od wypowiedzi autora)
Przykład mowy niezależnej.
rozpocznij naukę
Niezależna (wypowiedziane słowa nie zostały opisane są w prostej postaci) np. - Nie wrócę jutro do domu - oznajmiła babcia na odchodnym. - mowa niezależna.

Mowa zależna i niezależna

Są to zabiegi językowe, których używa się, przytaczając czyjąś wypowiedzi, można robić to na dwa sposoby. Mowa zależna to omawianie czyjejś czynności w sposób sprawozdawczy. Na przykład: Kolega zapytał mnie, czy będę na jego urodzinach. Z kolei mowa niezależna to przytaczanie dosłownie cudzych słów: kolega zapytał mnie: Czy będziesz na moich urodzinach? Przy zamianie mowy niezależnej na zależną trzeba pamiętać o kilku regułach, które szybko i skutecznie poznasz w naszej lekcji.

Mowa zależna — polski z Fiszkoteką

Zaledwie 6 fiszek zawartych w tej lekcji wystarczy, aby zapamiętać czym jest mowa zależna i niezależna i jak je przekształcać. Nasz sposób nauki sprawi, że na długo utrwalisz sobie składnie, a gdybyś chciał sobie odświeżyć wiedzę, możesz skorzystać z Inteligentnego Systemu Powtórek i odświeżyć sobie wiedzę. Masz także możliwość darmowego pobierania nagrań mp3 oraz drukowania gotowych fiszek. To wszystko sprawia, że każdy znajdzie odpowiedni dla siebie sposób nauki.

Wiedza podana na tacy i nie tylko...

W Fiszkotece możesz korzystać z niezliczonej liczby lekcji przygotowanych przez użytkowników oraz naszych specjalistów. Oprócz tego masz możliwość tworzenia swoich własnych fiszek na wybrane przez Ciebie tematy. Stwórz autorskie fiszki i podziel się nimi z innymi użytkownikami! Zapraszamy także do innych fiszek i lekcji: środki stylistyczne, liryka — elementy strukturalne, odmiana oraz epika— elementy, kategorie estetyczne.

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.