Czytelnia Fiszkoteki

Mnemotechniki - twój własny łańcuch haków pamięciowych

Imiona i nazwiska nowo poznanych osób, kody, hasła, listy zakupów, ale także ważne daty, słówka w nowym języku, którego dopiero co zacząłeś się uczyć, wzory fizyczne, nazwy własne wszystkich krajów Afryki, czy typów tkanek w ciele człowieka. Ilość informacji, które musimy przyswoić w ciągu naszego życia jest oszałamiająca. Na szczęście istnieją techniki, które ułatwią ich zapamiętanie, a nawet sprawią, że nauka stanie się zabawą.


Jak trwała jest twoja pamięć długotrwała?

W pamięci długotrwałej zgromadzona jest cała nasza wiedza o świecie, a także wszystkie nasze wspomnienia i umiejętności. Jest to więc rozległa i pojemna struktura, w ramach której występują pewne specyficzne podrodzaje pamięci.


Po co nam zapominanie?

Zapominanie - zmora każdego ucznia. Trudny do zrozumienia proces, w efekcie którego przyswojona przez nas wiedza nagle przestaje być dostępna. Dlaczego ewolucja nie mogła nam ułatwić życia i obdarować nas perfekcyjną pamięcią?


A jaką płeć ma twój mózg?

Rozmaite badania dowodzą, że mózgi kobiet i mężczyzn różnią się pod względem budowy i funkcjonowania. To jednak nie wszystko, każdy z nas oprócz biologicznej płci posiada też płeć psychiczną, która wpływa na nasze zachowania i determinuje nasze naturalne zdolności.


Gdzie jest pamięć?

W zależności od przyjętego kryterium możemy wyróżnić rozmaite rodzaje pamięci: emocjonalną, motoryczną, gatunkową i wiele innych. Najbardziej podstawowym i powszechnie używanym podziałem jest ten, skupiający się na czasie trwania jednostkowego wspomnienia.


Nauka języka online

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak ogromne możliwości daje Internet uczącym się języków obcych? Przy umiejętnym wykorzystaniu jego zasobów, można nauczyć się języka dużo szybciej i przyjemniej niż w tradycyjny sposób. Język to twór żywy, dynamiczny, ulegający ciągłym przemianom - Internet to idealne środowisko do jego poznawania.


Jak dbać o pamięć

Poznanie mechanizmów rządzących ludzkim mózgiem sprawiło, że o wiele łatwiej jest nam określić to, co dobre i to, co złe dla naszej pamięci.


Kiedy pamięć pamięta najlepiej?

Bywają takie dni, że choćbyśmy bardzo się starali, nie jesteśmy w stanie niczego się nauczyć. Pamięć odmawia nam posłuszeństwa. Bywa też tak, że zapamiętujemy informacje, które nie są nam specjalnie potrzebne. Co dokładnie sprawia, że niektóre wydarzenia pamiętamy w najdrobniejszych detalach, a inne zupełnie wylatują nam z głowy?


Jak pokonać stres

Badania na całym świecie pokazują, że złe wyniki egzaminów czy sprawdzianów wśród uczniów i studentów nie są skutkiem nieumiejętności uczenia się czy złego przygotowania, a występującego powszechnie stresu, który paraliżuje zdającego i sprawia, że nie potrafi on odpowiednio wykorzystać i odtworzyć swojej wiedzy.


Efektywna nauka dla każdego

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, kiedy nieznane były sposoby na szybką naukę, nabywanie wiedzy polegało zwykle na „wkuwaniu” na pamięć regułek, wzorów czy słówek. Obecnie wiadomo już, jak uczyć się szybko i skutecznie - i nie chodzi tylko o metody uczenia się, ale również o okoliczności tego procesu, które mogą znacznie ułatwić szybkie i bezproblemowe przyswajanie wiedzy z każdego zakresu.


Matura za pasem – ostatnia powtórka

Jak co roku, tuż przed maturą przyszli maturzyści zaczynają panikować – większość z nich boi się, że nie nauczyła się wystarczająco dokładnie tego, czego powinna albo że nie będzie w stanie przekazać swojej wiedzy w trakcie egzaminu. Jak więc powtarzać tuż przed maturą, aby sobie pomóc, a nie zaszkodzić?


Style uczenia się czyli stylowa nauka

Każdy z nas ma przedmioty ulubione i przedmioty znienawidzone. Najczęściej nie lubimy tych dziedzin nauki, które sprawiają nam największe problemy. Często zrzucamy winę za słabe wyniki na jakiś wewnętrzny, wrodzony brak umiejętności. Tymczasem brak postępów może być spowodowany zastosowaniem, przez nas samych lub naszych nauczycieli, nieodpowiedniego stylu uczenia się.


Zmień swój styl uczenia się

Tak jak trampki nie są odpowiednim obuwiem na bal w ambasadzie, tak niektóre style uczenia się nie pasują do pewnych dziedzin nauki. Dlatego też, bardzo ważne jest, by nie zaniedbywać jednych metod nauki na rzecz innych i jak najbardziej urozmaicać te, którymi się posługujemy.


Jak czytać, by przeczytać

Podręczniki, magazyny, gazety, artykuły naukowe, opracowania, repetytoria – by dobrze poznać dany temat bardzo często zmuszeni jesteśmy przeczytać ogromne ilościami materiału. Jak znaleźć na to czas? Jak w natłoku informacji wyłapać te najważniejsze? W końcu, jak wyciągnąć z czytanego tekstu jak najwięcej przy jak najmniejszym wysiłku?


Ćwiczenia relaksacyjne, czyli jak odpoczywać w czasie nauki

Kiedy musimy nauczyć się dużej partii materiału, zwykle siadamy do niej i staramy się zdobyć wiedzę w czasie jednej, kilkugodzinnej sesji. Nierzadko już po godzinie czy dwóch czujemy się zmęczeni, wszystko nam się miesza i nie jesteśmy w stanie niczego zapamiętać – wynika to z faktu, że nie wzięliśmy pod uwagę ograniczeń naszego mózgu i nie daliśmy mu odpocząć; zapomnieliśmy o tak ważnym elemencie nauki, jakim jest relaksacja.


Pamięć jak marzenie

W społeczeństwie nadal pokutuje mit, że pamięć to coś, co pogarsza się z wiekiem i nad czym nie można pracować. Prowadzi to nie tylko do lekceważenia problemów z pamięcią, które mogą być wywoływane chorobami, ale również do całkowitego zaniku higieny pamięci – po co dbać o coś, co i tak z wiekiem zniknie? Oto kilka prawd o naszej pamięci.


Z ortografią za pan brat

Nauka ortografii sprawia wielu osobom problemy już od najmłodszych lat; jest to związane nie tylko z rzeczywistą trudnością, jaką niesie ze sobą ortografia polska, ale również z nieprawidłowymi technikami nauki, które nie oddziałują na kilka zmysłów jednocześnie. Co zrobić, aby nauka ortografii nie sprawiała nam problemów, a była efektywna, szybka i prosta? Oto kilka sposobów na to, aby z ortografią być za pan brat.


Zdrowa dieta - lepsza pamięć

Jednym z bardzo istotnych czynników, które wpływają na nasz umysł i pamięć jest, bez wątpienia, dieta. Temat ten obrósł już w tyle mitów, że czasem trudno jest nam zdecydować, co powinniśmy jeść, a czego unikać – warto więc od nowa zapoznać się z tą tematyką, aby pomóc sobie przed egzaminem czy testem w sposób prosty i skuteczny – poprzez modyfikację diety i przestawienie się na zdrowe jedzenie.


Czytanie ze zrozumieniem – klucz do sukcesu

Czytanie ze zrozumieniem to umiejętność, która przydaje nam się przez całe życie – nie tylko w szkole czy na studiach, kiedy musimy sami opracowywać literaturę do zagadnień, ale również w pracy - podczas analizy dokumentów, stosowania się do zaleceń czy wielu innych czynności. Warto więc wiedzieć, jak czytać tekst, aby go rozumieć.


Twoja własna mapa myśli

Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia, jeśli chodzi o uczenie się, a zwłaszcza robienie notatek. Czasem jednak zwykłe metody okazują się niewystarczające lub zwyczajnie nie są efektywne. Wraz z rozwojem psychologii, powstało wiele narzędzi wspomagających mózg ludzki w przyswajaniu informacji. Wśród tych technik znajdują się również metody sporządzania notatek, a jedną nich jest tworzenie map myśli.


Sztuka notowania

Wielu uczniów i studentów nieraz przekonało się, jak ważne w procesie uczenia są dobre notatki – pomagają szybko przyswajać wiedzę i znacznie ułatwiają powtarzanie dużych partii materiału. Ale co oznacza, że notatki są dobre i jak je tworzyć, aby pozwalały na efektywną naukę?


Fakty i mity o nauce

Proces uczenia się obrósł w wiele mitów, które, powtarzane przez naszych rodziców czy nawet nauczycieli, wcale nie pomagają nam w osiąganiu dobrych wyników. Poznaj fakty i mity o nauce, aby móc uczyć się efektywnie, skutecznie i z przyjemnością


Prokrastynacja - jak ją pokonać?

Czy zdarza się, że z niezrozumiałych przyczyn wciąż odkładasz ważne zadania na później? Czy często zabierasz się za coś w ostatniej chwili chociaż miałeś wystarczająco dużo czasu by zająć się tym odpowiednio wcześniej? Czy to lenistwo, czy brak motywacji? Kłopoty z koncentracją, a może … prokrastynacja?


Prezentujemy prezentację

W ciągu naszego życia, czy tego chcemy czy nie, wiele razy stajemy przed wyzwaniem jakim jest publiczne mówienie. Może to być prezentacja maturalna, wygłoszenie referatu na studiach, obrona pracy magisterskiej, ale też rozmowa o pracę, prezentowanie własnych pomysłów na forum firmy, a w życiu prywatnym toasty i przemówienia. Nie każdy jest urodzonym mówcą, ale każdy może z pomocą kilku prostych zasad polepszyć swoje umiejętności w tej dziedzinie.


Powtarzanie, powtarzanie, powtarzanie

Niby prosta sprawa. Siadamy przy biurku albo rozkładamy się wygodnie na kanapie i czytamy notatki lub podręcznik. Najczęściej, najzwyczajniej w świecie, nie zastanawiamy się nad sposobem w jaki powtarzamy materiał. Jesteśmy przyzwyczajeni do robienia tego w określony sposób, ale trzeba pamiętać, że zawsze można uczyć się bardziej skutecznie.


Typy inteligencji

Przyzwyczajeni jesteśmy do standardowych testów na inteligencję, które za pomocą sumy punktów określają nasz intelektualny potencjał. Ale czy to może być tak proste? Czy nasz iloraz inteligencji można zwyczajnie zmierzyć i umieścić w określonym punkcie na jednowymiarowej skali?


Konkurs: Mój pierwszy krok w wolontariat

"Mój pierwszy krok w wolontariat" - to tytuł piątej edycji konkursu organizowanego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Tym razem jego tematyka nawiązuje do trwającego Europejskiego Roku Wolontariatu Propagującego Aktywność Obywatelską. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Prace konkursowe mogą mieć formę eseju, prezentacji, fotoreportażu lub wideoreportażu. Termin nadsyłania prac upływa 17 października 2011 roku.

Bezpłatny Dostęp do Internetu

Stosunkowo mało osób o tym wie, bo nikomu nie opłaca się tej wiedzy spopularyzować. Poza tym ciężko to popularyzować, bo brzmi aż za dobrze (sama nie mogłam uwierzyć) -- bezpłatny dostęp do internetu.


Jak lepiej zorganizować grupę na studiach?

Pierwsze lata studiów to istna walka o przetrwanie :). Czy już przyzwyczailiście się do studenckiego życia? Kolokwia, kolejki przed dziekanatem, brak dzwonków, obsesyjne kserowanie notatek za ciężkie pieniądze i tysiąc terminów do zapamiętania? :) Na część tych spraw możemy zaradzić!

Wykorzystaj stracony czas!


(e-)Fiszki - 10 powodów niezwykłej skuteczności

Po 3 latach prowadzenia serwisu fiszkoteka.pl, z którego fiszek uczy się prawie pół miliona osób, postanowiliśmy podzielić się z Tobą naszymi przemyśleniami.