s. grecja

 0    38 fiszek    d0merka
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski Odpowiedź język polski
okolo 3000p.n.e
rozpocznij naukę
kształtowała sie kultura minojska. w tym okresie ludzie prowadzili intensywna wymianę handlową. pozyskiwali metale za obsydian.
około 2100-2000p.n.e
rozpocznij naukę
zniesiono budowle pałacowe np. palac w knossos
kultura mekyńska
rozpocznij naukę
ok. połowy II tysiąclecia p. n. e się rozwinęła.
polis
rozpocznij naukę
W pierwszej połowie I tysiąclecia p.n.e. VIII/VII w. p.n.e. w Grecji powstał specyficzny typ organizacji państwowej. Pewną rolę w jego tworzeniu odegrało ukształtowanie terenu (niewielkie, zamknięte krainy) oraz brak większego, zewnętrznego zagrożenia.
Afrodyta
rozpocznij naukę
w mitologii greckiej bogini miłości, piękna, kwiatów, pożądania i płodności. Najbardziej urodziwa z bogiń antycznych mitów. Jej rzymską odpowiedniczką była Wenus (Wenera).
grecy wierzyli w
rozpocznij naukę
siły nadprzyrodzonej
składali ofiary jako
rozpocznij naukę
kosztownosci i zwierzęcia na ołtarczach
Hera,
rozpocznij naukę
w mitologii greckiej trzecia córka Kronosa i Rei, żona Zeusa. Według niektórych źródeł była trzecią małżonką władcy bogów, po Metydzie (Metis) i Temidzie.
Homer
rozpocznij naukę
ył na przełomie IX i VII wieku p.n. e Pierwszy epik, autor Iliady i Odysei, najprawdopodobniej pochodził z greckiej wyspy Chios. Imię – Homer (ślepiec) – sugeruje, iż był niewidomy, tego jednak nie wiemy na pewno. Homer jest postacią dość tajemniczą
Mitologia grecka
rozpocznij naukę
zbiór mitów przekazywanych przez starożytną grecką tradycję opowieści o bogach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie, oraz samo funkcjonowanie świata, jego stworzenie i historię.
ateny rozkwitły
rozpocznij naukę
w ósmym wieku
Drakon
rozpocznij naukę
prawodawca ateński, żył w VII wieku p.n.e., twórca pierwszego pisanego kodeksu praw ateńskich. Wybrany został na archonta w 621 r. p.n. e - jego prawa były okrutne - prawie kazdy czyn równał sie karą śmierci
Solon
rozpocznij naukę
teński mąż stanu, poeta i prawodawca, który przyczynił się w znaczący sposób do rozwoju ustroju demokratycznego.
Ostracyzm
rozpocznij naukę
rodzaj tajnego głosowania, podczas którego wolni obywatele typowali osoby podejrzane o dążenie do tyranii i zasługujące na wygnanie z miasta na 10 lat, lecz osoba wygnana nie traciła praw obywatelskich ani posiadanego majątku.
Hellada
rozpocznij naukę
Grecja
jak nazywali sie grecy?
rozpocznij naukę
hellanami
Złoty wiek
rozpocznij naukę
złoty, czyli najwspanialszy, idealny. Takim właśnie terminem określany jest V i IV wiek przed naszą erą w Atenach. Nastąpił wtedy rozkwit filozofii, literatury, architektury i rzeźby. Powstały również najistotniejsze dzieła i rozkwitła demokracja ateńska.
dariusz wielki
rozpocznij naukę
ok. 550 p.n.e., zm. 486 p.n.e.) – trzeci szachinszach Imperium Achemenidów, rządzący w latach 522–486 p.n.e. Pod jego władzą perskie imperium osiągnęło największy w swojej historii zasięg terytorialny. ateny i sprata odmówiły posłuszeństwa
Jonowie
rozpocznij naukę
plemię protogreckie, które z Achajami i Eolami 2 tysiąclecia p.n.e. zasiedliło środkową i południową Grecję, tworząc wraz z autochtonicznymi Pelazgami i przy dominującej roli Achajów kulturę mykeńską. Dialekt joński był najstarszym dialektem
Aleksander
rozpocznij naukę
zajął Babilon i zdobył skarbiec perski w Suzie zagarniając bajeczne skarby perskiego władcy. Kolejna armia perska przegrała z macedońskimi zdobywcami w 330 p.n.e
dariusz zaatakował
rozpocznij naukę
zaatakował 490p.n. e, chciał podprządkować niepokornych greków pod nadzorem datisa wojska perskie przystąpiły do ataku
Datis
rozpocznij naukę
jeden z wodzów w wojskach wielkiego króla perskiego - Dariusza I. Z pochodzenia był Medem (lud spokrewniony z Persami)... Persowie zostali w niej pokonani przez wojska ateńskie, którymi dowodził Miltiades i wycofali się z Grecji.
Bitwa pod Maratonem
rozpocznij naukę
najważniejsza bitwa pierwszej wielkiej inwazji perskiej na Grecję, która miała miejsce w roku 490 p.n.e., rozegrana pod małą miejscowością Maraton, usytuowanej we wschodniej
479p.n.e
rozpocznij naukę
klęska persów p/b platejami
Kserkses I
rozpocznij naukę
– czwarty szachinszach Imperium Achemenidów, rządzący w latach 486–465 p.n.e. Syn i następca Dariusza I Wielkiego. Najbardziej znany z dowodzenia w 480 p.n.e. drugą perską inwazją na Grecję, zakończoną ostatecznie klęską.
Bitwa pod Salaminą
rozpocznij naukę
rozegrała się w wąskiej cieśninie pomiędzy wyspą Salamina a wybrzeżem Aten w Zatoce Sarońskiej niedaleko Aten 28 września 480 roku p.n.e. między flotami grecką i perską w czasie wojen perskich.
Bitwa pod Platejami
rozpocznij naukę
arcie zbrojne, które miało miejsce podczas drugiej wojny perskiej w 479 p.n.e. Po bitwie pod Salaminą w Grecji pozostawały nadal wojska perskie. W 479 p.n.e. Persowie pod wodzą Mardoniusza ponownie najechali Attykę
Perykles
rozpocznij naukę
stworzył demokrację ateńską
Partenon
rozpocznij naukę
świątynia dla Ateny Partenos na akropolu ateńskim, wzniesiona w połowie V w. p.n.e. według planów Iktinosa i Kallikratesa pod nadzorem Fidiasza, który wykonał również elementy rzeźbiarskie.
Okres klasyczny
rozpocznij naukę
– okres w dziejach starożytnej Grecji od wojen perskich do śmierci Aleksandra Wielkiego w 323 p.n.e
Myron
rozpocznij naukę
eden z najwybitniejszych rzeźbiarzy greckich, tworzący w latach 480-445 p.n.e. Był obywatelem Aten, mimo że urodził się w Eleuteraj. Rzeźby i sztuki odlewu uczył się u Hageladesa.
Praksyteles z Aten
rozpocznij naukę
eźbiarz grecki. Artysta stylu późnoklasycznego, którego lata działalności są kwestią sporną i ich datowanie waha się od 380 do 330 lat p.n.e. Syn Kefisodotosa Starszego, a ojciec Kefisodotosa Młodszego i Timarchosa
Metojkowie
rozpocznij naukę
ludność cudzoziemcy. nie posiadali pełnych praw obywatelskich, ale byli zobowiązani do świadczeń na rzecz państwa i służby wojskowej; wśród nich było wielu pisarzy, poetów i zamożnych przedsiębiorców, którzy często byli obdarzani obywatelstwem.
tereny grecji nie sprzyjały jedzeniu, więc
rozpocznij naukę
zaczeli budowac okręty i zakładali handel w 8 wieku p.n.e
pierwsza wojna peloponeska
rozpocznij naukę
konflikt w starożytnej Grecji, toczony w latach 460-446/445 p.n.e., pomiędzy największymi potęgami klasycznej Hellady – Atenami i Spartą oraz ich sojusznikami.
Fidiasz
rozpocznij naukę
rzeźbiasz naj greckiej rzeźby. uczeń Hageladesa z Aten i Hegiasa z Argos. Przyjaciel i doradca Peryklesa. Kierował pracami rzeźbiarskimi na Akropolu ateńskim; później w latach działał w Olimpii.
Persowie
rozpocznij naukę
starożytny lud pochodzenia irańskiego, współcześnie zaś naród zamieszkujący głównie obszar Iranu
Wojna koryncka
rozpocznij naukę
konflikt zbrojny w starożytnej Grecji trwający w latach 395-387 p.n.e. pomiędzy Spartą i jej sojusznikami z Związku Peloponeskiego a koalicją czterech polis początkowo popieraną przez Persję Achemenidów

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.