Higiena oka i ucha

 0    18 fiszek    katarzynakrason
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski Odpowiedź język polski
Jak dbać o oczy?
rozpocznij naukę
1) Unikać zbyt jasnego światła. 2) Unikać długiego wpatrywania się w ekran monitora i bezpośredniego patrzenia w słońce czy żarówkę.
3) Nie należy czytać przy słabym oświetleniu. 4) Nie wpatrywać się zbyt długo w przedmioty leżące zbyt blisko. 5) Nie lekceważyć najmniejszych oznak wad wzroku.
Dlaczego powinno się regularnie badać wzrok?
rozpocznij naukę
Regularne badanie wzroku pozwala na wczesne wykrycie wad i chorób oczu. Najprostsze jest badanie wzroku za pomocą specjalnej tablicy, z której pacjent odczytuje znaki wskazane przez lekarza.
Jeśli nie jest w stanie tego zrobić, oznacza to, że ma wadę wzroku. Ponadto dorośli powinni regularnie co dwa lata badać wzrok w gabinecie okulistycznym za pomocą specjalnych przyrządów.
W jaki sposób soczewka załamuje promienie świetlne w prawidłowo zbudowanym oku?
rozpocznij naukę
W prawidłowo zbudowanym oku soczewka załamuje promienie świetlne tak, że skupiają się one na siatkówce.
Na czym polega krótkowzroczność?
rozpocznij naukę
Gałka oczna jest wydłużona, przez co siatkówka leży zbyt daleko od soczewki lub promienie świetlne są zbyt mocno załamywane i skupiają się przed siatkówką. Wadę tę wyrównuje się za pomocą soczewek dwuwklęsłych.
Na czym polega dalekowzroczność?
rozpocznij naukę
Gałka oczna jest skrócona, przez co siatkówka leży zbyt blisko od soczewki lub promienie świetlne są zbyt słabo załamywane i skupiają się za siatkówką. Wadę tę można skorygować dzięki soczewkom wypukłym.
Czym jest astygmatyzm?
rozpocznij naukę
Soczewka ma niewłaściwy kształt lub powierzchnia rogówki jest nierówna, przez co światło nie jest skupiane w jednym punkcie, lecz w wielu, ułożonych najczęściej w pionową linię. Wadę tę koryguje się soczewkami cylindrycznymi.
Czym charakteryzuje się zapalenie spojówek?
rozpocznij naukę
Zapalenie spojówek to najczęściej spotykana choroba oczu. Jej objawy to swędzenie, pieczenie oraz ból odczuwany zwłaszcza w jasnym świetle.
Aby uniknąć zapalenia spojówek, należy często myć ręce, ponieważ mogą znajdować się na nich bakterie powodujące stan zapalny.
Czym charakteryzuje się jęczmień?
rozpocznij naukę
Jest to choroba oczu. Powodują go bakterie, które atakują gruczoł łojowy na brzegu jednej z powiek. Zainfekowana powieka jest opuchnięta i zaczerwieniona. Choroba ta objawia się bólem, swędzeniem i łzawieniem oka.
W przypadku jęczmienia należy udać się do okulisty, który zaleci odpowiedni sposób leczenia. Chorego oka nie należy podrażniać, ponieważ może to doprowadzić do rozprzestrzenienia się zakażenia.
Jaka jest przyczyna jaskry?
rozpocznij naukę
Uszkodzenie nerwu wzrokowego. Może być wywołane niedokrwieniem lub zbyt wysokim ciśnieniem płynu wewnątrz oka.
Jakie są objawy jaskry?
rozpocznij naukę
Zawężenie pola widzenia. Dodatkowo w ostrych stanach choroby gałka oczna może stać się twarda i zaczerwieniona.
Na czym polega leczenie jaskry?
rozpocznij naukę
Leczenie polega na przyjmowaniu leków obniżających ciśnienie wewnątrz gałki ocznej oraz zmniejszających produkcję płynu wewnątrz oka. Stosuje się również zabiegi chirurgiczne.
Jaka jest przyczyna zaćmy?
rozpocznij naukę
Zmętnienie soczewki wywołane starzeniem się organizmu. Do rozwoju choroby przyczynić się może cukrzyca oraz przyjmowanie odpowiednich leków.
Jakie są objawy zaćmy?
rozpocznij naukę
Nieostre, przymglone widzenie i zaburzona ocena odległości przedmiotów. Może wystąpić widzenie podwójne jednym okiem W oku, w którym występuje zaćma, soczewka mętnieje i zmienia barwę.
Na czym polega leczenie zaćmy?
rozpocznij naukę
Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu zniszczonej soczewki i zastąpieniu jej nową, odpowiednio dobraną.
Czym jest daltonizm?
rozpocznij naukę
Daltonizm to zaburzenie rozpoznawania barw, najczęściej zielonej lub czerwonej. W niektórych wypadkach daltoniści w ogóle nie odróżniają barw – postrzegają świat w czerni, bieli i odcieniach szarości, ale za to kształty przedmiotów widzą wyraźnie.
Co może uszkodzić słuch?
rozpocznij naukę
Najbardziej szkodliwy dla naszych uszu jest hałas. Człowiek odczuwa ból przy dźwiękach przekraczających 130 dB (decybeli). Zbyt głośnie dźwięki wprawiają błonę bębenkową i kosteczki słuchowe w tak silne drgania, że może to doprowadzić do ich uszkodzenia.
Zniszczeniu mogą ulec również komórki zmysłowe w ślimaku. Dochodzi wtedy do upośledzenia lub utraty słuchu, czyli głuchoty, ponieważ komórki zmysłowe nie mają zdolności regeneracji.
Czy hałas może zakłócić działanie zmysłu równowagi?
rozpocznij naukę
Tak. Dźwięki powyżej 130 dB, takie jak wybuch petardy czy wystrzał z broni palnej powodują bowiem gwałtowne ruchy płynu wypełniającego błędnik błoniasty.
Ten sam płyn wypełnia zarówno ślimak jak i kanały półkoliste, więc zmysł równowagi przesyła impulsy o zmianach położenia ciała, które w rzeczywistości nie zachodzą.
W jaki sposób hałas wpływa na nasz organizm?
rozpocznij naukę
Dźwięki o wartości poniżej 35 dB nie są szkodliwe, ale u niektórych osób mogą wywołać zdenerwowanie. Natężenie dźwięku między 35 a 70 dB powoduje zmęczenie i spadek wydajności pracy.
Hałas powyżej 70 dB zakłóca pracę układu krążenia i układu pokarmowego oraz zaburza pracę gruczołów dokrewnych. Dźwięki o natężeniu około 110 dB zaburzają też pracę narządu wzroku – ograniczają pole widzenia i wpływają na pogorszenie widzenia nocnego.

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.