Renesans

 0    17 fiszek    Michal_ooo
drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie Odpowiedź
Nazwa epoki
rozpocznij naukę
Pochodzi od francuskiego słowa, które oznacza "odrodzenie", nazwa epoki określa okres odrodzenia się w Europie idei antycznych
Ramy czasowe
rozpocznij naukę
Renesans narodził się we włoszech i szczyt swojego rozwoju osiągnął tam w XV wieku. Epoka objęła w polsce XVI Stulecie. Przełomowymi wydarzeniami było wynalezienie drugu, okrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba oraz ruch reformacyjny Marcina Lutra
Antropocentryzm
rozpocznij naukę
Światopogląd stawiający w centrum zainteresowania potrzeby duchowe oraz materialne człowieka. Hasłem epoki stało sisę stwierdzenie greckiego filozofa Protagorasa, że człowiek jest miarą wszechrzeczy.
Humanizm renesansowy
rozpocznij naukę
Dostrzegał potrzeby jednostki, jej prawo do godności oraz indywidualność. Znalazł inspirację w tradycji antyki którą otoczyli kultem. Głosili hasło "powrotu do źródeł".
Irineizm (Charakterystyczne kierunki filozoficzne)
rozpocznij naukę
Głosił pokój między różnymi wyznawcami wywodzącymi się w chreśćjaństwa, postulował tolerancję religijną opartą na szacunku dla przedsstawicieli innych wyzwań.
Makiawelizm (Charakterystyczne kierunki filozoficzne)
rozpocznij naukę
Wskazywał że w człowieku drzemie jednakowa zdolność do czynienia dobra i zła, usprawiedliwiał przebiegłe postępowanie i wykorzystanie najgorszych cech ludzkich dla osiągnięcia celu.
egalitaryzm (Charakterystyczne kierunki filozoficzne)
rozpocznij naukę
Uznawał że podstawą sprawiedliwego ustroju społecznego jest zasada całkowitej równości między ludźmi pod względem ekonomicznym, społecznym i politycznym.
Cechy literatury renesansowej
rozpocznij naukę
x
Szlachcic ziemianin (wzorce osobowe)
rozpocznij naukę
satysfakcję daje mu życie w majątku ziemskim, pracuje i odpoczywa w zgodzie z rytmem natury, razie konieczności staje się żołnierzem broniącym ojczyzny (przykład literacki: Na lipę, na dom w czarnolesie, żywot człwieka poczciwego)
Dworzanin (wzorce osobowe)
rozpocznij naukę
wykształcony, przestrzega dworskiej etykiety i ma nienaganne maniery, potrafi prowadzić konwersację, szanuje przedstawicielki płci żańskiej, lojalny wobec pana, patriota (przykład literacki: jaki powinien być idealny dworzanin)
Humanista (wzorce osobowe)
rozpocznij naukę
ma rozległą wiedzę w wielu dziedzinach nauki, inspiruje się twórcami antycznymi, zna starożytne języki, traktuje człowieka jako wartość nadrzędną, angażuje się w działania społeczne i obywatelskie (przykład literacki: Pieśni Jana kochanowskiego)
Obywatel-patriota (wzorce osobowe)
rozpocznij naukę
w czasie pokoju prowadzi życie służące dobru ojczyzny, gotowy do oddania życia za swój kraj, kiedy sytuacja tego wymaga (przykład literacki: O poprawie Rzeczypospolitej, Kazania sejmowe)
Arkadia (Motywy popularne w renesansie)
rozpocznij naukę
Wyidealizowana kraina zamieszkana przez szczęśliwych pasterzy, którzy z dala od pokus i zagrożeń cywilizacji prowadzą życie zgodne z naturą. (przykład literacki: Pieśń świętojańska o sobótce, na lipę)
Bóg (Motywy popularne w renesansie)
rozpocznij naukę
Stwórca i artysta który zbudował piękny, dobry i harmonijny świat.
Exegi Monumentum (Motywy popularne w renesansie)
rozpocznij naukę
Artysta staje się nieśmiertelny poprzez swoją twórczość, która czyni go sławnym i upamiętnia na wieki.
Ideał państwa, ojczyzny (Motywy popularne w renesansie)
rozpocznij naukę
gich, dbanie o interes ojozny a nie wyłącznie o dobra prywatne.
Theatrum mundi (Motywy popularne w renesansie)
rozpocznij naukę
otyw świata jako teatru, w którym autorzy (ludzie) mają do odegrania na scenie swoje role.

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.