Epoki w sztuce i ich czasokresy

5  1    25 fiszek    smokos
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski
Odpowiedź język polski

Od 50 000 lat

X-I tysiąclecie

Starożytny Wschód
rozpocznij naukę
IV-I tysiąclecie

Archaiczna Grecja
rozpocznij naukę
IX-VI pne

Klasyczna Grecja
rozpocznij naukę
V-IV pne

IV-I pne

Republikański Rzym
rozpocznij naukę
V-I pne

Cesarski Rzym
rozpocznij naukę
I-V

Wczesnochrześcijański
rozpocznij naukę
V-IX

V-XIV

X-XII


Koniec XV/XVI

2 poł. XVI2 poł. XVIII/pocz. XX

1 poł. XIX

2 poł. XIX

Impresjonizm
rozpocznij naukę
l. 70 XIX-l. 90 XIX

l. 80 XIX/pocz. XX

Ekspresjonizm
rozpocznij naukę
pocz. XX

pocz. XX

Konstruktywizm
rozpocznij naukę
pocz. XX

międzywojnie

Epoki w sztuce - od tego zaczynamy przygodę z historią sztuki

Historia sztuki jest dziedziną wiedzy, która umożliwia nam zrozumienie świata kultury. Edukację w tym zakresie rozpoczynamy od znajomości nazw i czasów trwania epok. Niektórzy z nas mają za sobą solidną edukację szkolną, w której epoki w sztuce zostały nam dobrze przyswojony. Inni poznają historię sztuki dopiero jako dorośli. Nigdy nie jest za późno na doszkolenie w tym obszarze lub samodzielne poznawanie sztuki od nowa. Czasem taką okazją jest wspólna edukacji z dziećmi, którym trzeba pomóc w szkolnych zmaganiach. Fiszki z poprawnymi nazwami epok i czasem ich historycznego trwania są doskonałym narzędziem zdobywania lub utrwalania takiej wiedzy. Można przy ich pomocy zorganizować rodzinny konkurs wiedzy o epokach albo samemu sobie - w wolnej chwili - podarować chwile relaksu z wprowadzeniem do historii sztuki. Zawsze warto sięgnąć do tradycji kulturowej, która daje nam poczucie ciągłości historycznej, długiego trwania kultury i naszego uczestnictwa w tym dziedzictwie. Epoki w historii sztuki to także nasze historia, choć dzielą nas od nich nieraz długie stulecia.

Odgadnij czasookres!

Wiedziałeś o tym, że Hellenizm to nazwa epoki w dziejach starożytnej Grecji związanej z największymi okresami w dziejach rzeźby? Kiedy to było? Nie pamiętasz? Fiszki podpowiedzą nam, że czas Hellenizmu to IV-I wiek przed naszą erą. Metodą takich przypomnień można uporządkować własną wyobraźnię o dziejach sztuki i cieszyć się taką wiedzą podczas kolejnej wizyty w muzeum, polskim lub międzynarodowym. Taka satysfakcja to autentyczna duma z bycia świadomym obywatelem świata.

Komentarze:

aleksandra napisał: 2011-04-14 18:02:41
ROMANTYZM jako taki nie jest epoką w sztuce, jest pewnego rodzaju stylem tworzenia. Dział się w trakcie klasycyzmu (pod koniec) oraz historyzmu. Tak więc polecam poprawić błąd w tabeli.
Pozdrawiam

lena napisał: 2011-12-10 17:44:11
dzięki,przydało się:)

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.