Moja lekcja

 0    46 fiszek    guest3720913
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski Odpowiedź język polski
FAKTURA
rozpocznij naukę
wykonanie czegoś, obróbka, budowa) - rodzaj użytych przez kompozytora środków technicznych i sposób ich realizowania w kompozycji.
Polifonia
rozpocznij naukę
wielogłos) - jednoczesne łączenie dwóch lub więcej głosów (melodii).
Homofonia
rozpocznij naukę
łączenie w całość jednej, wyraźnie słyszalnej (rozpoznawalnej) melodii i akompaniamentu.
KANON
rozpocznij naukę
ścisłe powtórzenie melodii przez każdy głos (forma muzyki polifonicznej)
UNISONO
rozpocznij naukę
z wł. jednym głosem) – śpiew lub gra jednej (tej samej) melodii przez co najmniej dwie osoby (lub więcej).
Johann Sebastian Bach,
rozpocznij naukę
Wielki kompozytor niemiecki epoki baroku,
Polifonia
rozpocznij naukę
technika kompozytorska polegająca na równoczesnym prowadzeniu kilku linii melodycznych. Stosowana była w muzyce od czasów średniowiecza, kiedy to wykształciły się także reguły kontrapunktu, rządzące prowadzeniem głosów w polifonii.
Forma AB
rozpocznij naukę
dwuczęściowa budowa utworu muzycznego. Zwrotka – część piosenki poprzedzająca refren. W poszczególnych zwrotkach najczęściej zmienia się tekst, rzadziej melodia.
Refren
rozpocznij naukę
powtarzająca się część utworu, w której tekst i melodia są takie same.
Zwrotka
rozpocznij naukę
część piosenki poprzedzająca refren. W poszczególnych zwrotkach najczęściej zmienia się tekst, rzadziej melodia.
FORMA AB
rozpocznij naukę
mają najczęściej pieśni oraz dawne tańce polskie (np. renesansowe, gdzie część A, ma charakter spokojny, dostojny, w metrum parzystym a część B, jest wesoła, skoczna, szybka w metrum nieparzystym).
FORMA ABA
rozpocznij naukę
trzyczęściowa forma muzyczna, w której część pierwsza i ostatnia są identyczne, a fragment środkowy się od nich różni.
FORMA ABAI
rozpocznij naukę
trzyczęściowa forma muzyczna, w której fragmenty pierwszy i ostatni są podobne, natomiast część środkowa całkowicie się od nich różni.
KANON
rozpocznij naukę
prawidło, norma) to najstarsza technika polifoniczna, oparta na ścisłej imitacji, w której melodię jednego głosu powtarzają kolejno z jednakowym opóźnieniem pozostałe głosy.
1. Elementy dzieła muzycznego (elementy muzyczne
rozpocznij naukę
porządkują one materiał dźwiękowy będący tworzywem dzieła muzycznego. W wyniku współdziałania tych elementów dzieło uzyskuje określony kształt.
melodyka
rozpocznij naukę
element wyznaczający następstwo dźwięków o różnej wysokości (wznosząca, opadająca, falująca, oparta na repetycji itp.).
rytmika
rozpocznij naukę
element porządkujący materiał dźwiękowy w czasie, ustalający czas trwania dźwięków i wzajemne relacje między nimi.
metrum
rozpocznij naukę
wyznacza ono miary czasu, porządkuje przebiegi rytmiczne za pomocą regularnie powtarzających się akcentów. Wynikiem tego jest podział utworu na takty.
harmonija
rozpocznij naukę
element, który porządkuje współbrzmienia dźwięków w pionie.
dynamika
rozpocznij naukę
element regulujący natężenie (głośność) dźwięku. Oznaczenia dynamiczne to skróty od włoskich słów, np.:
agonika
rozpocznij naukę
element określający szybkość, z jaką ma być wykonany utwór.
Artykulacja
rozpocznij naukę
element określający sposób wydobycia dźwięku.
agogika
rozpocznij naukę
• legato – łącząc dźwięki • staccato – odrywając dźwięki • portato – sposób pośredni
Kolorystyka
rozpocznij naukę
element związany z barwą dźwięku. Umożliwia np. rozpoznawanie instrumentów.
AGOGIKA
rozpocznij naukę
o largo – bardzo wolno o adagio – powoli o andante – wolno o moderato – umiarkowanie o allegretto – szybciej niż moderato o allegro – szybko o presto – bardzo szybko o prestissimo – jak najszybciej
STAROŻYTNOŚĆ
rozpocznij naukę
w Grecji 2 000 lat pne, kiedy to na Krecie rozkwitał śpiew i taniec obrzędowy. Muzykę uważano za odbicie harmonii sfer wszechświata, oddziaływała na ludzką duszę, kształtowała charaktery młodzieży. Na igrzyskach olimpijskich rozgrywano konkursy muzyczne
W RZYMIE
rozpocznij naukę
w odróżnieniu od Greków nie miała ona dla Rzymian znaczenia religijnego i wychowawczego, lecz przede wszystkim rozrywkowe. Szczególnie chętnie posługiwano się muzyką w rzymskim wojsku, zarówno podczas uroczystości i parad, jak i w czasie wojny.
MUZYKA OKRESU ŚREDNIOWIECZA
rozpocznij naukę
V do XV wieku. Muzyka wzorowała się na kulturze antycznej państw basenu Morza Śródziemnego i była ściśle związana ze środowiskiem Kościoła. Z idei chrystianizmu czerpano materiał do konstrukcji nowych utworów:
ZABYTKI POLSKIEJ MUZYKI ŚREDNIOWIECZNEJ
rozpocznij naukę
„Oj chmielu, chmielu” „Gaude Mater Polonia Bogurodzica”„Breve regnum”
MUZYKA ŚWIECKA W ŚREDNIOWIECZU
rozpocznij naukę
Rybałci – muzykowali na wiejskich jarmarkach lub na wsiach, przy dźwiękach harfy lub lutni śpiewali pieśni i zabawiali mieszczan lub chłopów.
RENESANS
rozpocznij naukę
1450 – 1600. Nazwa epoki pochodzi z języka francuskiego i oznacza „odrodzenie”. W centrum zainteresowania staje człowiek i życie doczesne (nie odrzucając wiary w Boga). Zaczęto zwracać uwagę na piękno i ideały kultywowane w starożytności.
BAROK
rozpocznij naukę
lata 1600 – 1750. Początek epoki związany jest z powstaniem nowej formy muzycznej – opery, zaś koniec ze śmiercią J. S. Bacha. Nazwa epoki pochodzi od słowa barocco – w j. włoskim oznaczającego coś dziwnego, nieregularnego
BAROK
rozpocznij naukę
Popularne instrumenty baroku to: organy, klawesyn, wiole (instrumenty smyczkowe). Popularne formy muzyczne to: opera, fuga, koncert solowy, concerto grosso, oratorium.
KOMPOZYTORZY BAROKU
rozpocznij naukę
Claudio Monteverdi (kompozytor m.in. oper, muzyki chóralnej), Antonio Vivaldi (kompozytor muzyki skrzypcowej oraz oper), Georg Friedrich Haendel
RONDO
rozpocznij naukę
Rondo polega na naprzemiennym następstwie stale powtarzającego się refrenu i zmiennych tzw. kupletów (lub epizodów). ABACAD ... A – refren B, C, D – kuplety (epizody)
WARIACJA
rozpocznij naukę
polega na tym, iż zagrany na początku temat podlega w dalszej części utworu przekształceniom rytmicznym, harmonicznym, wyrazowym a nawet melodycznym itp. Złożenie tematu i szeregu poszczególnych wariacji nazywamy cyklem wariacji.
FUGA
rozpocznij naukę
oparta na ścisłej polifonii i imitacji. Fuga jest wielogłosowa (ma od 2 do 6 głosów) oraz ma jeden lub więcej tematów (zwykle do 4). Forma ta od momentu powstania w XVII wieku była swoistym sprawdzianem warsztatu kompozytorskiego twórcy
MSZA, Ordinarium missae
rozpocznij naukę
układ stałych części mszy: Kyrie (Panie zmiłuj się nad nami...), Gloria (Chwała na wysokości Bogu...), Credo (Wierzę w jednego Boga), Sanctus (Święty,Święty,Święty...), Benedictus (Błogosławiony, który idzie w Imię Pańskie), Agnus Dei (Baranku Boży...).
REQUIEM
rozpocznij naukę
msza żałobna; jej nazwa pochodzi od pierwszych słów: Requiem aeternam dona eis Domine = ​wieczne odpoczywanie racz im dać Panie...,(łac.). Ta msza ma stały schemat, aczkolwiek odmienny Od pełnego ordinarium missae.
OPERA
rozpocznij naukę
forma wokalno – instrumentalna, wykonywana przez solistów, chór, orkiestrę. Posiada akcję dramatyczną, akcję sceniczną, dekoracje, aktorzy-śpiewacy występują w kostiumach. Składa się z uwertury (instrumentalnego wstępu do dzieła scenicznego) oraz aktów
SKLAD OPERY
rozpocznij naukę
Każdy z aktów dzieli się na arie, duety, recytatywy, chóry. Akt kończy się finałem. Tekst opery to libretto (w nim zawarta jest treść dramatu). Tematyka oper to sprawy świeckie, zazwyczaj miłość, intryga, mitologia.
ORATORIUM
rozpocznij naukę
forma wokalno – instrumentalna, w budowie bardzo zbliżona do opery ale o tematyce religijnej. Nie posiada akcji scenicznej, kostiumów i dekoracji. Nazwa pochodzi od oratoriów – domów modlitwy. Najsłynniejsze oratorium to prawdopodobnie „Mesjasz”
PASJA
rozpocznij naukę
szczególny rodzaj oratorium, oparty na opisach Męki Chrystusa.Np. „Pasja wg. Św. Jana”; „Pasja wg. Św. Mateusza” – obie J. S. Bacha. (H. Schutz, K. Penderecki, A. Part).
KONCERT SOLOWY
rozpocznij naukę
forma muzyki instrumentalnej, przeznaczona do wykonywania przez instrument solo (samodzielnie) z towarzyszeniem orkiestry. W budowie jest trzy częściowy (szybka, wolna, szybka) i nazwę uzyskuje od instrumentu na jaki jest przeznaczony
SYMFONIA
rozpocznij naukę
wieloczęściowa forma muzyki orkiestrowej, oparta na budowie sonaty, zapoczątkowana w twórczości Józefa Haydna. Najdoskonalszy przykład w muzyce klasycznej to cykl 9-ciu symfonii L. van Beethovena.
SONATA
rozpocznij naukę
wieloczęściowa (najczęściej 4-częściowa) forma muzyki instrumentalnej. Może być wykonywana np. z towarzyszeniem fortepianu – sonata skrzypcowa. Budowa: cz. 1: allegro, cz. 2: adagio (ABA, wariacja lub rondo),

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.