Quo vadis - streszczenie lektury

 0    10 fiszek    blablabla
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski Odpowiedź język polski
Autor:
rozpocznij naukę
Henryk Sienkiewicz.
Epoka literacka:
rozpocznij naukę
pozytywizm.
Gatunek literacki:
rozpocznij naukę
powieść historyczna.
Temat:
rozpocznij naukę
głównym wątkiem powieści jest miłość młodego rzymskiego patrycjusza, Winicjusza do chrześcijanki Ligii
Akcja w skrócie:
rozpocznij naukę
Ligia nie chce zostać nałożnicą Marka i ucieka. On rozpoczyna długotrwałe poszukiwania, dzięki którym poznaje wyznawców Chrystusa i pod wpływem głoszonej przez nich nauki zmienia swoje postępowanie. Dzieje ich uczucia ukazane są na tle życia Rzymian, którymi rządzi szalony Neron, uważający się za poetę i artystę. Władca pragnie stworzyć dzieło życia Troikę, lecz uznaje, że dopóki nie ujrzy płonącego miasta, nigdy nie odda wiernie nastroju grozy. Z jego rozkazu zostaje podpalony Rzym, za co niewi
Bohaterowie:
rozpocznij naukę
Marek Winicjusz, Ligia, Petroniusz, Neron, Chilon Chilonides.
Czas akcji:
rozpocznij naukę
63 – 68 r. n.e.
Miejsce akcji:
rozpocznij naukę
Rzym (Palatyn – dwór Nerona, dom Winicjusza, Petroniusza, Zatybrze, Ostrianum) oraz Ancjum.
Struktura dzieła:
rozpocznij naukę
powieść składa się z siedemdziesięciu czterech rozdziałów i epilogu
Motywy literackie w „Quo Vadis”:
rozpocznij naukę
Motyw miasta, żony, artysty, Boga, miłości, dziecka, kata

Quo Vadis – streszczenie

Jeżeli szukasz sposobu na powtórkę książki „Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, to doskonale trafiłeś. Z fiszkami szybko i skutecznie powtórzysz wszystkie najważniejsze zagadnienia z lektury i z pewnością nie polegniesz na żadnym egzaminie. „Quo Vadis" to jedna z najważniejszych książek w dziejach polskiej literatury, więc nasze streszczenie z pewnością przyda się nie tylko uczniom i maturzystom. Lekcja zawiera takie zagadnienia jak: temat lektury, motywy literackie Quo Vadis, streszczenie krótkie oraz czas akcji. Sprawdź także inne nasze lekcje: Romeo i Julia – pytania do lektury oraz zwiazki frazeologiczne.

Quo Vadis – krótka historia

Quo Vadis" to powieść historyczna, która powstawała w latach 1895-1896 w odcinkach i była publikowana na łamach „Gazety Polskiej". Stanowiła odpowiedź na XIX-wieczne zainteresowanie tematyką starożytną. Miejscem akcji jest Rzym za panowania Nerona (lata 54-68). Sienkiewicz, zanim napisał powieść, kilkakrotnie przebywał w Rzymie i przestudiował historię oraz topografię tego miasta. Tytuł „Quo Vadis" został zaczerpnięty z Biblii i oznacza: dokąd zmierzasz. Słowa te wypowiedział w Nowym Testamencie Piotr do Jezusa. Powieść Sienkiewicza przyniosła mu międzynarodową sławę. W 1905 roku otrzymał za nią nagrodę Nobla, a książka została przetłumaczona na ponad czterdzieści języków.

Ucz się i twórz !

W Fiszkotece możesz nie tylko korzystać z gotowych lekcji, ale także masz możliwość tworzenia swoich własnych fiszek, na dowolny, wybrany przez Ciebie temat. Dodatkowo możesz udostępniać fiszki innym użytkownikom i w ten sposób dzielić się wiedzą. Zapoznaj się także z innymi streszczeniami: Makbet – streszczenie lektury.

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.