Przedwiośnie - streszczenie lektury

 0    11 fiszek    blablabla
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski
Odpowiedź język polski

Stefan Żeromski.

dwudziestolecie międzywojenne.

Rodzaj literacki:
rozpocznij naukę
epika.

Gatunek literacki:
rozpocznij naukę
powieść.

Czas akcji utworu:
rozpocznij naukę
od jesieni 1914 roku do pierwszego dnia przedwiośnia 1924 roku.

Miejsce akcji utworu:
rozpocznij naukę
Baku, Moskwa, Charków, Warszawa, Nawłoć, Leniec, Odolany, folwark w Chłodku.

Problematyka:
rozpocznij naukę
koncepcje odbudowy państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku; poszukiwanie odpowiednich idei i rozwiązań, mających zapewnić dobrobyt ojczyźnie, problematyka społeczno-polityczna oraz psychologiczna.

Główni bohaterowie:
rozpocznij naukę
Cezary Baryka jako główny bohater; pozostali: Jadwiga i Seweryn Barykowie, Laura Kościeniecka, Karolina Szarłatowiczówna, Hipolit Wielosławski, Wanda Okszyńska, Szymon Gajowiec, Antoni Lulek.

Znaczenie tytułu powieści:
rozpocznij naukę
Dosłownie: jako pora roku pojawia się kilkakrotnie w powieści, 2. Metaforycznie: pierwszym jest rozumienie „przedwiośnia” jako okresu w życiu każdego z nas,

Motywy literackie:
rozpocznij naukę
Rewolucja, Matka, Ojciec, Miasto, Przemiana, Dworek i arkadia

Geneza „Przedwiośnia”:
rozpocznij naukę
. rozdrobnienie frakcji politycznych w parlamencie, zawierane koalicje rządowe nie miały szans na przetrwanie, zamach na życie pierwszego wybranego prezydenta Gabriela Narutowicza,

Klasyka polskiej literatury

Przedwiośnie” – Stefana Żeromskiego nieodmiennie jest w kanonie podstawowych lektur omawianych na lekcjach polskiego. W zestawie znajdziesz informacje takie jak: czas i miejsce akcji, problematyka i geneza utworu, motywy literackie czy wyjaśnienie tytułu powieści.

Streszczenie lektury Przedwiośnie

Przedmioty humanistyczne, a zwłaszcza język polski, opierają się w dużym stopniu na szczegółach które łatwo można pominąć podczas czytania Przedwiośnia. Dlatego opracowanie przedwiośnia daje nam informacje odnośnie problematyki czy epoki.

Przedwiośnie bohaterowie, geneza

Wyjaśnienie tytułu Przedwiośnie jest niewątpliwie jedną z najważniejszych informacji, która jest niemalże kluczem do poprawnej analizy całego utworu. Jest on oczywiście związany z czasem akcji Przedwiośnia, ale też ma drugie, alegoryczne znaczenie.

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.