Dziady - streszczenie

5  1    10 fiszek    blablabla
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski Odpowiedź język polski
Kto jest autorem "Dziadów"?
rozpocznij naukę
Adam Mickiewicz
Jaki jest całkowity tytuł?
rozpocznij naukę
"Dziady Poema"
Epoka literacka:
rozpocznij naukę
romantyzm
Rodzaj literacki:
rozpocznij naukę
dramat
Gatunek literacki:
rozpocznij naukę
dramat romantyczny – gatunek dramatyczny, który ukształtował się w epoce romantyzmu i z założenia był opozycyjny w stosunku do założeń dramatu klasycystycznego
Struktura dzieła:
rozpocznij naukę
na całość Dziadów składają się cztery części o różnorodnej tematyce
Temat części II:
rozpocznij naukę
obrzęd dziadów i związane z nim zagadnienia moralne winy i kary
Temat części IV:
rozpocznij naukę
romantyczne studium tragicznej miłośc
Temat części I:
rozpocznij naukę
inaczej "Dziady Widowisko", nigdy nie zostały ukończone przez autora i obejmują kilka luźnych scen
Temat części III:
rozpocznij naukę
zagadnienie martyrologii narodu polskiego, patriotyzmu i mesjanizmu.

Dziady – lektura obowiązkowa

Dziady to cykl czterech dramatów, których autorem jest polski poeta Adam Mickiewicz. Dziady nazywane są dramatem amorficznym, ponieważ ich struktura nie jest spójna. Poszczególne części dzieła dzieli tematyka: Dziady cz 2 jest dramatem społecznym, część 4 to dramat miłosny, a w dziady cz 3 Mickiewicz podejmuje tematykę narodowo - rewolucyjną. Różny jest także czas powstawania dzieł. Wszystkie dramaty łączy tylko postać głównego bohatera, który w poszczególnych częściach zmienia swe imiona: Upiór, Gustaw, Konrad. Dziady charakteryzują się przeplataniem scen: sceny tragiczne sąsiadują z groteską, a fantastyczne są przeplatane ze scenami realistycznymi.

Adam Mickiewicz – krótka biografia

Adam Mickiewicz należy do największych polskich twórców literatury. Mickiewicz urodził się w 1798 roku w rodzinie wywodzącej się z drobnej szlachty. Po ukończeniu szkoły przyszły poeta przeprowadził się do Wilna, gdzie rozpoczął studia na tamtejszym uniwersytecie. Dalsze życie Mickiewicza było podzielone na etapy, podczas których mieszkał m.in w Rosji, Dreżnie i Paryżu. Polecamy nasze streszczenia najpopularniejszych dzieł stworzonych przez Adama Mickiewicza: Pan Tadeusz – streszczenie, Konrad Wallenrod oraz Adam Mickiewicz – sonety krymskie.

Nauka z Fiszkoteką

Ze względu na fakt, że dramat Dziady jest niezwykle ważnym dziełem w historii polskiej literatury, jest to pozycja, którą powinien przeczytać każdy Polak. Opracowanie przygotowane przez specjalistów z Fiszkoteki może być więc przydatne nie tylko uczniom i maturzystom. Z fiszkami szybko i skutecznie powtórzysz sobie najważniejsze fakty związane z tą historyczną powieścią. Nasza innowacyjna metoda umożliwia uczenie się za pomocą wszystkich zmysłów. Kolorowe grafiki, nagrania mp3 i Inteligentny System Powtórek sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nasza lekcja zawiera krótkie streszczenie każdej części Dziadów, a także odpowiedzi na takie pytania, jak: kto napisał Dziady oraz w jakiej epoce literackiej powstał dramat.

Komentarze:

khabdas napisał: 2013-03-17 18:13:15
slabe

dominikjaworski31 napisał: 2017-01-18 15:29:45
1<'jestem nauczycielem j pol

dominikjaworski31 napisał: 2017-01-18 15:30:36
zgłaszam

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.