Krzyżacy - streszczenie lektury

5  1    10 fiszek    blablabla
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski Odpowiedź język polski
Kto napisał "Krzyżaków"?
rozpocznij naukę
Henryk Sienkiewicz
Epoka literacka:
rozpocznij naukę
pozytywizm
Rodzaj literacki:
rozpocznij naukę
epika
Gatunek literacki:
rozpocznij naukę
powieść historyczna.
Czas akcji:
rozpocznij naukę
Akcja powieści rozpoczyna się w roku 1399 (śmierć królowej Jadwigi). Kończy się 15 lipca 1410 roku (bitwa pod Grunwaldem).
Miejsce akcji:
rozpocznij naukę
rozgrywa się na terenach Polski (między innymi: Kraków, Bogdaniec, Zgorzelice, Spychów, Płock, dwór księcia Janusza), Prus (Szczytno, Malbork) oraz Żmudzi (okolice Nowego Kowna).
Bohaterowie fikcyjni:
rozpocznij naukę
Zbyszko z Bogdańca, Maćko z Bogdańca, Jurand ze Spychowa, Danusia Jurandówna, Jagienka Zychówna, Zych, Hlawa, Sanderus, Fulko de Lorche, Zygfryd de Löve, Kuno Lichtenstein, brat Rotgier, Hugo von Danveld.
Bohaterowie historyczni:
rozpocznij naukę
Władysław Jagiełło, Jadwiga, Witold – książę litewski, Konrad von Jungingen – wielki mistrz krzyżacki, Ulryk von Jungingen, Janusz – książę mazowiecki, księżna Anna Danuta, rycerze polscy: Zawisza Czarny, Powała z Taczewa, Zyndram z Maszkowic.
Struktura dzieła:
rozpocznij naukę
powieść Henryka Sienkiewicza składa się z dwóch tomów. Tom pierwszy obejmuje wydarzenia od przybycia do tynieckiej gospody Maćka i Zbyszka, wracających z wojny na Litwie do chwili, w której przed Jurandem ze Spychowa otwiera się brama zamku krzyżackiego w Szczytnie. Tom drugi obejmuje wydarzenia od upokorzenia się Juranda przed braćmi zakonnymi w Szczytnie do bitwy pod Grunwaldem i szczęśliwego powrotu Zbyszka i Maćka do Bogdańca.
Wymowa ideowa:
rozpocznij naukę
powieść Krzyżacy, podobnie jak Trylogia, zaplanowana została w myśl idei „ku pokrzepieniu serc”. Sienkiewicz przedstawił w niej jeden z najświetniejszych okresów w historii państwa polskiego – pokonanie potęgi Zakonu w bitwie pod Grunwaldem. Przypominając o szlachetności i prawości rycerstwa polskiego, chciał obudzić dumę narodową i miłość do ojczyzny w czasach, w których Polska podzielona była między zaborców i nie istniała na mapie Europy.

Krzyżacy — streszczenie

Krzyżacy to jedna z najważniejszych książek w dziejach polskiej literatury. Była publikowana cyklicznie w czasopiśmie „Tygodnik Ilustrowany" w latach 1897 - 1990 roku, a jej autorem jest Henryk Sienkiewicz. strong>Krzyżacy - książka ukazała się w księgarniach tuż po cyklicznej publikacji w 1990 roku. Powieść przedstawia konflikt, w którym brało udział państwo polskie i zakon krzyżacki od śmierci królowej Jadwigi do bitwy pod Grunwaldem. Książka była wyrazem sprzeciwu wobec germanizacji, jaka była prowadzona przez władze zaboru pruskiego. Sienkiewicz w swojej powieści przywołuje Polskę w czasie świetności i skupił się na zwycięstwie nad zakonem krzyżackim.

Krzyżacy — lektura obowiązkowa dla każdego

Ze względu na fakt, że powieść Krzyżacy jest niezwykle ważnym dziełem w historii polskiej literatury, jest to pozycja, którą powinien przeczytać każdy Polak. Krzyżacy — opracowanie Fiszkoteki może być więc przydatne nie tylko uczniom i maturzystom. Z fiszkami szybko i skutecznie powtórzysz sobie najważniejsze fakty związane z tą historyczną powieścią. Nasza innowacyjna metoda umożliwia uczenie się za pomocą wszystkich zmysłów. Kolorowe grafiki, nagrania mp3 i Inteligentny System Powtórek sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Polecamy także inne nasze lekcje: Romeo i Julia — pytania do lektury, Potop - stresczenie lektury oraz Dziady - streszczenie.

Ucz się i twórz !

W Fiszkotece możesz nie tylko korzystać z gotowych lekcji, ale także masz możliwość tworzenia swoich własnych fiszek, na dowolny, wybrany przez Ciebie temat. Dodatkowo możesz udostępniać fiszki innym użytkownikom i w ten sposób dzielić się wiedzą. Dołącz do Fiszkoteki i zobacz, jak wygodnie można się z nami uczyć!

Komentarze:

kass<3333333333 napisał: 2011-02-15 16:57:21
Piękna i przydatna praca**** Ja daje 6*** Pozdrawiam i polecam******

wowry napisał: 2011-02-16 10:04:59
bardzo dobra rzecz do nauki POLECAM!

Sandrishii. napisał: 2011-03-01 20:45:46
Noooo, fajne. Pomogło miiiii :):*

carlos napisał: 2011-05-29 16:59:32
spoko

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.