Balladyna - streszczenie lektury

5  1    24 fiszki    blablabla
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski Odpowiedź język polski
Kto jest autorem "Balladyny"?
rozpocznij naukę
Juliusz Słowacki
Rodzaj literacki:
rozpocznij naukę
dramat (dramat romantyczny)
Gatunek literacki:
rozpocznij naukę
tragedia.
Bohaterowie -kobiety:
rozpocznij naukę
Matka – wdowa, Balladyna, Alina – córki Wdowy
Bohaterowie - mężczyźni:
rozpocznij naukę
Pustelnik – wygnany Popiel III, Kirkor – pan zamku, Filon – pasterz, Grabiec – syn zakrystiana, Fon Kostryn – naczelnik straży w zamku Kirkora, Gralon – rycerz Kirkora, Kanclerz, Wawel – dziejopis, Paź, Poseł ze stolicy Gnezna, oskarżyciel sądowy, lekarz koronny
Bohaterowie fantastyczni:
rozpocznij naukę
Goplana – nimfa, królowa Gopła; Chochlik, Skierka
Miejsce akcji:
rozpocznij naukę
rejony jeziora Gopło oraz pola pod murami Gniezna (walki Kirkora i jego żołnierzy z obozem „samozwańca”)
Czas akcji:
rozpocznij naukę
legendarny – „mityczny” odwołujący się do mitu o Lechu – założycielu państwa polskiego i dynastii Popiellidów. W dramacie obejmuje okres czterech dni.
Problematyka utwóru:
rozpocznij naukę
Problem władzy, sprawiedliwości, moralności. Funkcjonowanie w świecie dobra i zła, przedstawione w utworze na zasadzie kontrastu - dobro zwycięża zło, nawet jeśli z początku wydaje się inaczej. W "Balladynie" obecne są liczne wątki baśniowe (np. Goplana i jej poddani) oraz legendarne (król Popiel III).
Struktura utworu:
rozpocznij naukę
utwór podzielony na pięć aktów, zapoczątkowany wstępem – listem dedykacyjnym wystosowanym do Zygmunta Krasińskiego, zakończony Epilogiem
AKT I
rozpocznij naukę
1. Kirkor odwiedza Pustelnika. Ten radzi Kirkorowi wziąć za żonę biedną dziewczynę. 2. Zakochana w Grabcu Goplana wysyła Chochlika i Skierkę, żeby skierowały Kirkora do chaty Wdowy, a samego Grabca strzegły przed spotkaniem z Balladyną. 3. Kirkor przybywa do chaty wdowy i jest oczarowany pięknem jej córek. Nie potrafi się zdecydować, którą z nich poślubić. 4. Wdowa podpowiada mu przeprowadzenie malinowego konkursu. 5. Balladyna wymyka się na spotkanie z Grabcem.
AKT II
rozpocznij naukę
1. Goplana dowiadując się, że Grabiec spotkał się z Balladyną zamienia go w wierzbę płaczącą. 2. Odbywa się malinowy konkurs. 3. Balladyna zabija Alinę. 4. Balladyna pojawia się z powrotem na polanie, Goplana (świadek całego zdarzenia) odzywa się do niej głosem zmarłej siostry i zostawia Balladynie na czole czerwoną plamę (kara za popełnienie zbrodni). 5. Balladyna mówi matce, że Alina uciekła, sama przyjmuje zaręczyny Kirkora.
AKT III
rozpocznij naukę
1. Kirkor wyjeżdża w celu przywrócenia tronu Popielowi III. 2. Balladyna zamyka matkę w wieży, sama idzie do Pustelnika w sprawie plamy. 3. Pustelnik domyśla się prawdy o zbrodni. 4. Pustelnik gubi koronę Lecha, którą zabiera dla Grabca Goplana, po czym zamienia go w króla dzwonkowego. 5. Okazuje się, że Kostryn wie o zbrodni. Uważa, że Gralon też i że zagraża Balladynie, dlatego wspólnie go zabijają.
AKT IV
rozpocznij naukę
1. Uczta w zamku, Balladyna zmyśla na temat swojego pochodzenia. 2. Pojawia się jej matka w łachmanach, żali się, że zamknięto ją w wieży bez jedzenia. 3. Balladyna wypiera się matki i wypędza ją z zamku. 4. Kirkor obiecuje Pustelnikowi odnalezienie korony Lecha. 5. Balladyna zabija Grabca i zleca Kostrynowi zabójstwo Pustelnika. 6. Balladyna z Kostrynem chcą przejąć tron więc wyruszają z koroną Lecha do Gniezna walczyć z Kirkorem.
AKT V
rozpocznij naukę
1. Goplanę męczy poczucie winy, odlatuje więc wraz z kluczem żurawi. 2. Kostryn pokonuje Kirkora pod Gnieznem. 3. Po bitwie Balladyna otruwa Kostryna podając mu chleb krojony zatrutym nożem. 4. Balladyna zasiada na tronie i rozpoczyna sąd: zabójcę Kostryna i Aliny skazuje na śmierć. Wyrodną córkę, która wyrzekła się matki również skazuje na śmierć. Po wydaniu 3 wyroków ginie rażona piorunem.
Balladyna
rozpocznij naukę
Córka wdowy i siostra Aliny. Jest leniwa, lekkomyślna, próżna, nieuczciwa i żądna władzy. Nie kocha Kirkora, ale ma nadzieję na życie opływające w luksusy, pragnie zostać królową. Aby wszystko poszło po jej myśli jest gotowa zamordować nie tylko siostrę, ale też wiele innych osób, które potencjalnie stoją jej na drodze. Na tyle wstydzi się swojego pochodzenia, że ukrywa matkę w wieży i nie przyznaje się do niej. Balladyna w dramacie jest symbolem zła.
Alina
rozpocznij naukę
Córka wdowy i siostra Balladyny, w dramacie symbol dobra i niewinności. Jest uczynną, pracowitą i kochającą córką. Można powiedzieć, że występuje jako totalne przeciwieństwo Balladyny. Godzi się wyjść za Kirkora tylko pod warunkiem, że do zamku będzie mogła zabrać ze sobą rodzinę. Gdy leży martwa w krzakach malin odnajduje ją Filon i zakochuje się w niej.
Wdowa
rozpocznij naukę
Matka Aliny i Balladyny. Wdowa bardzo kocha córki i gdy dowiaduje się od Balladyny o ucieczce Aliny bardzo się martwi. W zamku jest okrutnie traktowana przez Balladynę, a gdy ta wyrzuca ją z zamku traci wzrok od porażenia piorunem. Pojawia się podczas sądu i mówi o niewdziecznym potraktowaniu przez córkę, jednak nie chce zdradzić jej imienia. Wdowa w dramacie symbolizuje matczyną miłość.
Kirkor
rozpocznij naukę
Szlachetny pan zamku, chce przywrócić na tron Pustelnika, czyli Popiela III. Za jego radą szuka żony wśród prostych, ubogich kobiet, gdyż pragnie prostoty, uczciwości i niewinności. Ginie podczas walki o koronę Lecha, która miała przywrócić władzę Popielowi III. Kirkor to symbol szlachetności i uczciwości.
Pustelnik
rozpocznij naukę
Wygnany król Popiel III, musi ukrywać się jako Pustelnik przed okrutnym królem Popielem IV. Jest wzorem szlachetności, patriotyzmu i uczciwości. Ludzie szanują go i chodzą do niego po rady. Gdy Kirkor dowiaduje się, że Pustelnik był niegdyś królem pragnie przywrócić czasy jego świetności i zwrócić mu tron. Jest w posiadaniu wyjątkowej korony Lecha - nie jest dane mu jednak zostanie królem gdyż ginie z polecenia Balladyny.
Grabiec
rozpocznij naukę
Wiejski pijak i prostak. Zakochuje się w nim Goplana, on w tym samym czasie spotyka się z Balladyną, za co zostaje zamieniony w wierzbę. Jednak po czasie Goplana daje mu koronę Lecha i robi z niego króla dzwonkowego. Balladyna zabija go, ponieważ chce przejąć koronę.
Kostryn
rozpocznij naukę
Von Kostryn, dowódca straży na zamku Kirkora. Łajdak, oszust i łotr. Sprzymierza się z Balladyną w celu zdobycia władzy. Wygrywa bitwę z Kirkorem jednak ginie wkrótce potem, otruty przez Balladynę.
Goplana
rozpocznij naukę
Nimfa wodna, włada Gopłem. Zakochana w człowieku - Grabcu. Robi dla niego wszystko m.in. sprowadza Kirkora do domu wdowy, żeby odwrócić uwagę Balladyny od Grabca. Jednak kiedy zaczyna ingerować w sprawy ludzi, dzieją się rzeczy złe. Przerażona tym co uczyniła i targana wyrzutami sumienia opuszcza Gopło wraz z kluczem żurawi.
Chochlik i Skierka
rozpocznij naukę
Sługi Goplany, radosne, psotne duszki. Wykonują wszystkie jej polecenia, choć nie zawsze z pożądanym skutkiem.

Balladyna – streszczenie

Balladyna”, czyli dramat w pięciu aktach, który w 1834 roku napisał Juliusz Słowacki, nieodmiennie jest w kanonie szkolnych lektur, omawianych na lekcjach języka polskiego. Dramat „Balladyna” został wydany w Paryżu i został zadedykowany Zygmuntowi Krasińskiemu. Lektura stanowi jedno z najważniejszych dzieł epoki romantyzmu i przynależy do dramatu (rodzaj literacki) oraz tragedii (gatunek literacki). Streszczenie Balladyny bez problemu znajdziesz w internecie, z nami jednak podstawowe informacje przyswoisz niezwykle szybko i skutecznie. Zestaw „Balladyna – streszczenie lektury” okaże się bezcenną pomocą przed sprawdzianem z polskiego.

Balladyna – streszczenie szczegółowe

Balladyna” to opowieść o żądzy władzy i dorastaniu do roli zbrodniarza, w utworze dojrzymy również przejawy tragizmu człowieka uwikłanego w konflikty wewnętrzne i powikłania relacji wewnątrzrodzinnych. Do głównych bohaterów należą tytułowa Balladyna, jej siostra Alina, wdowa, Goplana czy Pustelnik. W naszym zestawie znajdziesz również podstawowe informacje o czasie i miejscu akcji, występujących motywach, problematyce utworu i jego strukturze. Streszczenie Balladyny nie będzie Ci już potrzebne!

Lekcje polskiego z Fiszkoteką

Przedmioty humanistyczne, a zwłaszcza język polski, opierają się w dużym stopniu na szczegółach, dlatego Balladyna - test może przyjąć formę bardzo dokładnych pytań. Warto powtórzyć sobie wcześniej wszystkie wiadomości, posiłkując się naszym opracowaniem „Balladyny”. Do wyboru mamy również wiele innych ciekawych lekcji, m.in. Liryka, z której dowiesz się wszystkiego na temat tego rodzaju literackiego! Polecamy również praktyczne zestawy typu Test – części mowy, z pewnością bardzo przydatne na lekcji polskiego, a także, jeżeli Cię akurat zainteresuje, to możesz poznać Sentencje Horacego. Na naszej stronie znajdziesz co tylko zechcesz!

Komentarze:

Najczu napisał: 2011-06-02 19:01:43
To nie jest streszczenie. To tylko informacje z opracowania. Powinny się tu znaleźć jakieś informacje o treści oprócz wymienienia bohaterów płci żeńskiej i męskiej.

Maniek napisał: 2011-11-21 20:57:10
mnie to tam bardzo pomogło thx :P

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.