Stary człowiek i morze - streszczenie lektury

4  2    10 fiszek    blablabla
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski Odpowiedź język polski
Autor:
rozpocznij naukę
Ernest Hemingway.
Tytuł w oryginale:
rozpocznij naukę
"The Old Man and the Sea"
Główni bohaterowie:
rozpocznij naukę
Santiago i Manolin.
Problematyka:
rozpocznij naukę
zmagania samotnego człowieka z siłami przyrody.
Miejsce akcji:
rozpocznij naukę
kubańska wioska rybacka, wody Oceanu Atlantyckiego.
Czas akcji:
rozpocznij naukę
XX wiek.
Data powstania utworu:
rozpocznij naukę
1953 rok.
Gatunek literacki:
rozpocznij naukę
opowiadanie.
Charakterystyka Santiago:
rozpocznij naukę
Był starym człowiekiem, który łowił ryby w Golfsztromie, Stary Kubańczyk dał się poznać jako mistrz w swoim fachu. Santiago był perfekcjonistą w łowieniu ryb
Motywy literackie:
rozpocznij naukę
motyw morza, starca i młodzieńca, walki, porażki, zwycięstwa, samotności,

Stary człowiek i morze – streszczenie

Opowiadanie „Stary człowiek i morze” powstało podczas pobytu autora (Ernest Hemingway) na Kubie w 1951 roku. Książka opowiada historię walki starego rybaka Santiago z wielką rybą, z gatunku okoniokształtnych – marlinem. Akcja rozgrywa się w ciągu jedynie czterech dni, w okresie morskich huraganów (można wtedy złapać większe ryby niż zazwyczaj). Aby udowodnić swoją wartość, stary rybak Santiago, wyrusza w tym czasie na połów, w czym pomaga mi kilkunastoletni Manolin. W drodze powrotnej z wyprawy Santiago zmaga się nie tylko z pogodą, wielką, złowioną rybą, ale też z rekinami, próbującymi mu ją odebrać. Hemingway lata wcześniej doświadczył podobnej sytuacji – ze złowionego marlina pozostała tylko połowa, reszta została zjedzona przez rekiny. Mamy nadzieję, że streszczenie „Stary człowiek i morze” nie pozbawi Cię ochoty na przeczytanie tego wybitnego opowiadania.

Problematyka utworu

Przesłaniem utworu jest wiara we własne umiejętności oraz twierdzenie, że człowiek jest zdolny do wszystkiego, musi tylko chcieć. Santiago zdołał pokonać wszelkie trudności, zarówno pogodę, jak i własne zmęczenie, ponieważ wierzył w siebie i przepełniony odwagą – nie poddał się. Jego wewnętrzne przemyślenia i monologi są bardzo ważną częścią opowiadania. „Stary człowiek i morze” przyczynił się w dużym stopniu do uzyskania przez Hemingwaya literackiej Nagrody Nobla w 1954 roku.

Klasyka literatury

Ernest Hemingway, będąc amerykańskim pisarzem i dziennikarzem napisał wiele znanych i istotnych powieści, takich jak „Śniegi Kilimandżaro” czy „Komu bije dzwon”. Znajomość tych utworów stanowi podstawę literaturoznawstwa, zatem serdecznie je polecamy. Wraz z Fiszkoteką poznasz jednak całą masę innych utworów, a w tym takich, które są potrzebne do zdania matury z polskiego. Spośród wielu proponujemy takie streszczenia jak: Folwark zwierzęcy, Syzyfowe prace czy Dziady Adama Mickiewicza. Z Fiszkoteką nie będziesz mieć już problemów ze zdaniem matury! Skorzystaj z naszej pomocy, nie pożałujesz!

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.