Śluby panieńskie - streszczenie lektury

5  1    11 fiszek    blablabla
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski Odpowiedź język polski
Autor:
rozpocznij naukę
Aleksander Fredro.
Tytuł:
rozpocznij naukę
Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca.
Pierwsze wydanie:
rozpocznij naukę
1832.
Rodzaj literacki:
rozpocznij naukę
dramat.
Gatunek literacki:
rozpocznij naukę
komedia intrygi.
Czas i miejsce akcji:
rozpocznij naukę
I połowa XIX wieku, dworek szlachecki położony nieopodal Lublina.
Bohaterowie:
rozpocznij naukę
głównym bohaterem jest Gustaw; bohaterowie pierwszoplanowi to: Aniela, Klara, Albin, Radost, Pani Dobrójska; bohaterem epizodycznym jest Jan.
Problematyka:
rozpocznij naukę
utwór jest historią dojrzewania do uczucia, jak również opowieścią o walce o miłość.
Utwór jest przykładem:
rozpocznij naukę
komedii intrygi i charakteru; antysentymentalnej; wyidealizowania dworku szlacheckiego i ziemiańskiego modelu życia; polemiki z romantycznym modelem miłości.
Motywy literackie:
rozpocznij naukę
Teoria magnetyzmu (mesmeryzmu), Bohater romantyczny, Miłość, Prawo młodych ludzi do wyboru życiowego partnera, Cierpienia w małżeństwie bez miłości
Kompozycja i struktura „Ślubów panieńskich”:
rozpocznij naukę
Komediodramat liczy pięć aktów, z których pierwszy składa się z dziesięciu scen (pełni rolę ekspozycji dramatu), drugi – dziewięć, trzeci – sześć, czwarty – 9, a piąty – osiem scen.

Śluby panieńskie – komedia Fredry na Fiszkotece

A właściwie nie komedia, lecz komediodramat! Napisał go Aleksander Fredro i jest to piękna opowieść o dojrzewaniu do miłości. Główny bohater Gustaw, początkowo imprezowicz i lekkoduch, dowiedziawszy się o zawarciu ślubów panieńskich przez Klarę i Anielę zakochuje się w Anieli, z którą wcześniej ojciec planował go ożenić. Śluby polegały na całkowitej nienawiści do mężczyzn i zabraniały bliższych kontaktów z nimi. Książka opowiada o tym, jak Gustaw próbuje podstępem rozkochać w sobie Anielę. Czy mu się udaje? Aby się tego dowiedzieć, będziesz musiał zajrzeć do książki! Każdy, kto choć trochę zainteresowany jest romantyzmem i miłosnymi rozterkami będzie bardzo zadowolony, czytając "śluby". Jeżeli jednak nie masz czasu na czytanie, polecamy w pierwszej kolejności przeczytać "śluby panieńskie" - streszczenie, a następnie powtórzyć sobie wszystkie informacje korzystając z naszej lekcji. Dobrym pomysłem będzie również obejrzenie filmu. Wpisując hasło "śluby panieńskie film", trafisz na dzieło z 2010 roku, wyreżyserowane przez Filipa Bajona.

Co w zestawie?

Znajdziesz tutaj m.in.: autora, datę wydania, problematykę, streszczenie krótkie, bohaterów, czas i miejsce akcji, a więc same niezbędne informacje, bez których nie poradzisz sobie na sprawdzianie. Lekcja ta najlepiej nadaje się do szybkiej powtórki przed egzaminem. Jest zbiorem krótkich, lecz najważniejszych informacji ze "ślubów". Jest przyjemna i łatwa do zapamiętania, nie będzie też stanowić większych problemów. Dzięki naszej aplikacji będziesz mógł do tej lekcji zawsze wrócić, gdzie i kiedy chcesz.

Lektury na Fiszkotece

Jeżeli spodobała Ci się nauka z nami, to sprawdź koniecznie inne lekcje z serii streszczeń. Z pewnością zechcesz skorzystać z takich pozycji jak: Balladyna napisana przez Juliusza Słowackiego, Świętoszek Moliera, czy Zemsta Fredro. Mamy nadzieję, że dzięki nam zdasz wiele egzaminów! Życzymy powodzenia!

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.