paremie ił 121-135

 0    15 fiszek    ddusik24
drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie Odpowiedź
SECUNDUM NATURAM EST COMMODA CUIUSQUE REI EUM SEQUI, QUEM SEQUENTUR INCOMMODA
rozpocznij naukę
Naturalne jest, aby ten czerpał korzyści z rzeczy, kto ponosi związane z nią ciężary. - Korzyść przypada zawsze osobie, która wcześniej musiała ponieść pewne straty (np. w pieniądzach czy materiałach) i podjąć związane z inwestycją ryzyko.
SEMEL HERES, SEMPER HERES
rozpocznij naukę
Kto raz zostanie dziedzicem, jest nim na zawsze. - (art. 962 KC) – Jeżeli raz spadkobierca przyjął spadek, to nie może się go zrzec w późniejszym terminie. Przyjęcia testamentu nie można także uwarunkować od jakichkolwiek kwestii czy terminów.
SENSUM, NON VERBA SPECTAMUS
rozpocznij naukę
Patrzymy na sens, a nie na słowa. - patrz: paremia 120
SENTENTIA FACIT IUS INTER PARTES
rozpocznij naukę
Wyrok tworzy prawo między stronami. - patrz: paremia nr 114
SEPARATA ESSE DEBET POSSESSIO A PRIOPRIETATE
rozpocznij naukę
Posiadanie winno być odróżnione od własności. - (art. 140 i 336 KC) - Posiadanie zawsze jest różne od prawa własności – posiadacz zależny nie posiada prawa do zatrzymania rzeczy dla siebie, natomiast właściciel może rzeczą swobodnie dysponować.
SERVITUS IN FACIENDO CONSISTERE NEQUIT
rozpocznij naukę
Służebność nie może polegać na działaniu. - służebność może stanowić rodzaj użyczenia (np. służebność gruntowa), jednak nigdy nie może ona zostać ustanowiona jako obowiązek podjęcia określonych działań
SERVITUS SERVITUTIS ESSE NON POTEST
rozpocznij naukę
Nie może istnieć służebność na służebności. - nie można nadać służebności na rzecz, która jest już nią opatrzona i ją realizuje.
SERVITUTIBUS CIVILITER UTENDUM EST
rozpocznij naukę
Służebność należy wykonywać oględnie, najmniej uciążliwie dla właściciela. - (art. 288 KC) – Służebności, szczególnie gruntowe ograniczają prawa własności, a ich wykonywanie nie może być dowolne.
SERVITUTIS CAUSA DEBET ESSE PERPETUA
rozpocznij naukę
Przyczyna ustanowienia służebności powinna być trwała. - (art. 293 §1 i art. 295 KC) – W przypadku braku trwałego charakteru służebności i utraty znaczenia tej służebności dla nieruchomości władnącej może ona zostać zniesiona po 10 latach.
SI IN IUS VOCATO, ITO!
rozpocznij naukę
Jeżeli zostałeś wezwany przed sąd, idź! - Nie należy uchylać się od wezwań sądowych i powodować utrudniania w zbadaniu danej sprawy.
SPECIES PERIT EI, CUI DEBETUR.
rozpocznij naukę
Rzecz oznaczona indywidualnie przyda temu, komu się należy. - rzeczy o charakterze personalnym przypadają ich prawnym właścicielom.
SUMMUM IUS SUMMA INIURIA
rozpocznij naukę
Najwyższe prawo może stać się najwyższym bezprawiem. - nieumiejętne konstruowanie prawa może prowadzić do postępującego bezprawia.
SUPERFICIES SOLO CEDIT
rozpocznij naukę
To, co jest na powierzchni przypada gruntowi. - (art. 191 i 235 §1 KC) – Właścicielem rzeczy na danym gruncie staje się osoba nabywająca grunt, chyba, że na którejś z tych rzeczy ustalono użytkowanie wieczyste w trybie artykułu 235 §1.
TESTIS UNUS, TESTIS NULLUS
rozpocznij naukę
Jeden świadek, żaden świadek. - jeden świadek w sprawie nie pozwala na jednoznaczne przybliżenie okoliczności popełnienia przestępstwa.
UBI EADEM LEGIS RATIO, IBI EADEM LEGIS DISPOSITIO
rozpocznij naukę
Przy takim samym sensie ustawy, takie same postanowienia ustawy. - jeśli nie zmienił się sens ustawy należy przyjąć, że podobnie ma się sprawa z jej postanowieniami.

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.