Związki i porozumienia komunalne.

 0    8 fiszek    mayaa
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski Odpowiedź język polski
W jakich aktach prawnych dopuszczono współdziałanie jednostek samorządu terytorialnego?
rozpocznij naukę
EKSL i art. 172 Konstytucji, regulacje prawne: usg i usp
Co to jest związek komunalny?
rozpocznij naukę
Związek komunalny to podmiot prawa publicznego posiadający osobowość prawną, powołany na mocy uchwał rad jednostek i wykonujący wspólnie zadania publiczne. W związku zadania te mają być wykonywane skuteczniej i efektywniej.
Co powinien zawierać statut związku?
rozpocznij naukę
Statut związku powinien zawierać siedzibę i nazwę, czlonków, zadania, które mają być wspólnie wykonywane, udział w kosztach i zyskach, czas istnienia, zasady występowania etc.
Jakie zadania mogą, a jakie nie mogą być wykonywane przez związek komunalny?
rozpocznij naukę
Związek komunalny nie może wydawać aktów prawa miejscowego. Dyskusyjne jest czy może wykonywać zadania zlecony. Wydaje się, że tak, bo ustawodawca w regulacji zadań związków nie wprowadza rozróżnienia na zadania własne i zlecone. Może wydawać decyzje adm.
Opisz organy związku komunalnego.
rozpocznij naukę
Organem stanowiącym i kontrolnym jest zgromadzenie, w skład którego wchodzą wójtowie gmin związkowych, ich zastępcy lub radni (dziwna konstrukcja). Określone gminy mogą mieć więcej niż jeden głos. Organem wyk. jest zarząd pow. iodw. przez zgr. spośr. członków.
Co to jest porozumienie komunalne?
rozpocznij naukę
Porozumienie komunalne nie jest żadną strukturą ani podmiotem prawa. Na mocy porozumienia jedna gmina lub powiat wykonuje zadania powierzone jej przez inne jednostki przy ich partycypacji w ksoztach.
Co to jest stowarzyszenie jednostek samorządu terytorialnego?
rozpocznij naukę
Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym i trwałym zrzeszeniem o charakterze niezarobkowym zawartym między jednostkami tego samego lub różnych szczebli. Jego celem może być wspieranie idei samorządu lub obrona wspólnych interesow.
Jakie są zasady przystąpienia jednostki do zrzeszenia mdzn.?
rozpocznij naukę
odrbne przepisy w innej ustawie, Gm., pow. i woj., nie można przekazywać zrzeszeniu zadań jedn. ani nieruchomości i praw majątk. na dobrach mat., bezwzg. większość głosów rady/sejmiku, zgoda ministraw łaśc. do spraw zagr.(nadzór, a min. nie został zal. do organ. nadz.

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.