Tango - streszczenie lektury

 0    11 fiszek    blablabla
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski Odpowiedź język polski
Autor:
rozpocznij naukę
Sławomir Mrożek.
Epoka:
rozpocznij naukę
współczesność.
Rodzaj literacki:
rozpocznij naukę
dramat.
Gatunek literacki:
rozpocznij naukę
dramat obyczajowy.
Czas akcji:
rozpocznij naukę
XX wiek.
Miejsce akcji:
rozpocznij naukę
mieszkanie typu mieszczańskiego.
Problematyka:
rozpocznij naukę
konflikt pokoleń, bunt przeciwko chaosowi i degrengoladzie moralnej, zagubienie człowieka w nowoczesnej cywilizacji.
Główni bohaterowie:
rozpocznij naukę
Artur, Stomil, Eleonora, Eugeniusz, Eugenia, Edek, Ala.
Geneza „Tanga”
rozpocznij naukę
Dramat powstał i ukazał się poza granicami Polski w roku 1964, podczas pobytu autora we włoskim Chiavari. „Tango” uważa się za utwór krytykujący absurd polskiego komunizmu
miejsce akcji:
rozpocznij naukę
salon mieszkania Stomila i Eleonory.
czas akcji:
rozpocznij naukę
lata pięćdziesiąte lub sześćdziesiąte dwudziestego stulecia,

Tango – streszczenie

Akcja rozgrywa się w domu Stomila i Eleonory, gdzie panuje całkowita anarchia, bunt przeciwko tradycji i obyczajom. Wszystkie zasady dotyczące zarówno wnętrza, jak i zachowania bohaterów są tam łamane. Artur, syn Stomila i Eleonory, który w efekcie nie ma przeciwko czemu się buntować, buntuje się przeciw… buntowi i anarchii. W trakcie manifestowania jego woli dzieją się rzeczy przeróżne i dziwaczne, które dobrze opowiedzieć potrafi tylko Mrożek. Zachęcamy więc gorąco do przeczytania dramatu. "Tango" Mrożka możesz też, przy odrobinie szczęścia, obejrzeć w teatrze, co również jest ciekawym doświadczeniem.

Tango – opracowanie

"Tango" napisał Sławomir Mrożek w 1964 roku. Po raz pierwszy ukazało się ono w magazynie "Dialog". Jest to dramat, chociaż można też o nim mówić komedia rodzinna bądź komedia obyczajowa – poprzez ukazane w nim zachowania i sytuacje ośmiesza obyczajowość danego środowiska, motywacje bohaterów itp. W tej lekcji możecie dowiedzieć się takich rzeczy, jak m.in.: czas i miejsce akcji, gatunek literacki, problematyka i geneza.

Tango – Mrożek oraz wiele innych lektur na Fiszkotece

Jeżeli zbliża się matura lub sprawdzian z lektury, to skorzystanie z naszych opracowań może naprawdę wiele pomóc. Nie są one długie, więc zapamiętasz materiał szybko i sprawnie, wszystkie cenne informacje zostaną w Twojej głowie na długo. W naszej wyszukiwarce możesz odnaleźć wiele popularnych lektur, ale żeby ułatwić Ci zadanie, umieściliśmy tutaj kilka z nich: Inny świat, Stary człowiek i morze, Pan Tadeusz. Mamy nadzieję, że skorzystasz z naszej pomocy i na maturze, lub na sprawdzianie osiągniesz maksymalny wynik!

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.