Polscy nobliści

4  6    7 fiszek    lenka1
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski Odpowiedź język polski
rozpocznij naukę
Maria Skłodowska-Curie – Nobel w dziedzinie fizyki (razem z Henri Becquerelem i Piotrem Curie) w 1903 r. oraz w dziedzinie chemii w 1911 r.
rozpocznij naukę
Henryk Sienkiewicz – Nobel w dziedzinie literatury w 1905 r.
rozpocznij naukę
Władysław Reymont – Nobel w dziedzinie literatury w 1924 r.
rozpocznij naukę
Czesław Miłosz – Nobel w dziedzinie literatury w 1980 r.
rozpocznij naukę
Lech Wałęsa - Pokojowa Nagroda Nobla w 1983 r.
rozpocznij naukę
Wisława Szymborska - Nobel w dziedzinie literatury w 1996 r.
rozpocznij naukę
Józef Rotblat - Pokojowa Nagroda Nobla w 1995 r.

Polscy nobliści

Ale najpierw co to jest Nagroda Nobla? Nagroda Nobla to wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości, ustanowione ostatnią wolą fundatora, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu, Alfreda Nobla. Polscy nobliści – za co dostali Nobla? Najwięcej nagród dostali polscy nobliści w dziedzinie literatury, czyli przede wszystkim za uzdolnienia poetycko – pisarskie, ale nasi rodacy mają również swoje osiągnięcia w dziedzinie fizyki i chemii, a także dwukrotnie Pokojową Nagrodę Nobla.

Polscy laureaci Nagrody Nobla

Masz już pomysł, kto mógł otrzymać tak ważne wyróżnienie? Nobliści polscy to grono 7 osób i należą do niego: Maria Skłodowska-Curie, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Lech Wałęsa, Józef Rotblat i Wisława Szymborska. W zestawie znajdziesz informacje na temat polskich osób, nagrodzonych tą prestiżową nagrodą, wraz z datą, a także dziedziną, w której otrzymali nagrodę Nobla. Dodatkowo zamieszczone zdjęcia pomogą Ci w zapamiętaniu wizerunków Polaków noblistów.

Nobel i inne ciekawostki

Laureaci pokojowej Nagrody Nobla są wybierani ze względu na swoje zasługi dla światowego pokoju, zatem zdarzało się, że nagroda była dzielona. I tak w 1995 roku Józef Rotblat został uhonorowany wraz z ruchem Pugwash (po połowie) Pokojową Nagrodą Nobla – doceniono ich za działalność na rzecz atomowego rozbrojenia. Jeśli chcesz pogłębiać swoją wiedzę np. z zakresu polskich osobistości, polecamy lekcje: Polscy pisarze i poeci oraz Prezydenci Polski. A jeśli interesują Cię inne międzynarodowe zagadnienia, zajrzyj do naszego zestawu Organizacje międzynarodowe. Miłej nauki!

Komentarze:

benedyktzapolski99 napisał: 2019-06-23 16:01:44
super:)

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.