Polscy nobliści

 0    6 fiszek    lenka1
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski Odpowiedź język polski
rozpocznij naukę
Maria Skłodowska-Curie – Nobel w dziedzinie fizyki (razem z Henri Becquerelem i Piotrem Curie) w 1905 r. oraz w dziedzinie chemii w 1911 r.
rozpocznij naukę
Henryk Sienkiewicz – Nobel w dziedzinie literatury w 1905 r.
rozpocznij naukę
Władysław Reymont – Nobel w dziedzinie literatury w 1924 r.
rozpocznij naukę
Czesław Miłosz – Nobel w dziedzinie literatury w 1980 r.
rozpocznij naukę
Lech Wałęsa - Pokojowa Nagroda Nobla w 1983 r.
rozpocznij naukę
Wisława Szymborska - Nobel w dziedzinie literatury w 1996 r.

Polscy laureaci

Poznaj polskich noblistów! W zestawie znajdziesz informacje na temat polskich osób, nagrodzonych tą prestiżową nagrodą – data a także dziedzina z której otrzymali nagrodę Nobla. Dodatkowo, zamieszczona zdjęcia pomogą Ci w zapamiętaniu wizerunków Polaków noblistów.

Różnorodne uzdolnienia

Za co dostali nobla polscy nobliści? Przede wszystkim za uzdolnienia poetycko – pisarskie. Polscy nobliści literatury to: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Natomiast polska noblistka Maria Skłodowska-Curie została wyróżniona w dziedzinie chemii i fizyki, a Lech Wałęsa otrzymał pokojową nagrodę nobla.

Polscy nobliści

Szwedzka Akademia Nauk nagrodziła nagrodą nobla w sumie sześciu naszych rodaków. Polski noblista mógł więc cieszyć się w kraju renomom i uznaniem, choć np. Wisława Szymborka (polska noblistka z literatury) wspominała odebranie swojej nagrpdy jako „tragedię sztokholmską”.

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.