Gruczoły dokrewne i ich hormony

5  1    7 fiszek    kajka2
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski Odpowiedź język polski
Jakie hormony są produkowane w przysadce?
rozpocznij naukę
hormon wzrostu i tropowe
Jakie hormony są produkowane w tarczycy?
rozpocznij naukę
tyroksyna
Jakie hormony są produkowane w przytarczycy?
rozpocznij naukę
parathormon
Jakie hormony są produkowane w nadnerczach?
rozpocznij naukę
kortyzol i adrenalina
Jakie hormony są produkowane w trzustce?
rozpocznij naukę
insulina i glukagon
Jakie hormony są produkowane w jajnikach?
rozpocznij naukę
estrogeny
Jakie hormony są produkowane w jądrach?
rozpocznij naukę
testosteron

Gruczoły dokrewne i hormony

Rolą hormonów jest regulacja procesów zachodzących w organizmie. Zmieniają one aktywność enzymów i koordynują pracę narządów. Hormony wpływają na konkretne komórki docelowe i działają na ich receptor. Gruczoły zaś odpowiadają za wydzielanie substancji niezbędnych do funkcjonowania organizmu. Mogą stanowić pojedyncze komórki lub całe narządy. Gruczoły dokrewne produkują hormony i kontrolują ich wydzielanie do organizmu. Hormony oraz gruczoły tworzą razem układ hormonalny, czyli endokrynny.

Biologia z fiszkami!

Opanowanie zagadnień z zakresu biologii i funkcjonowania ludzkiego organizmu to zadanie wymagające odpowiedniego sposobu nauki. Metoda opracowana przez specjalistów z Fiszkoteki pozwala na szybką i dającą satysfakcję naukę nawet tak złożonych pojęć, jak grasica, czy przysadka. Nasz system opiera się na tradycyjnych fiszkach przygotowanych w nowoczesnej, interaktywnej formie. Naukę urozmaicają dodatkowo kolorowe obrazki, nagrania mp3 oraz różnorodne tryby nauki. Dodatkowo dzięki Inteligentnemu Systemowi Powtórek masz możliwość powracania do przerobionego materiału i intuicyjnego powtarzania wiedzy. Gdybyś więc zapomniał, co to są nadnercza czy tarczyca nie grozi Ci przysłowiowa pustka w głowie.

Zapraszamy do Fiszkoteki!

Fiszkoteka to ogromna baza kursów i lekcji ze wszystkich dziedzin wiedzy. Na naszej platformie możesz nie tylko uczyć się języków, powtarzać wzory matematyczne, czy uczyć się biologii, ale także masz możliwość tworzenia swoich własnych fiszek. Wybierz temat, zgromadź materiały i stwórz swoją własną lekcję. Zapraszamy także do innych naszych zestawów: układ hormonalny, biologia - DNA. Maturzystom szczególnie polecamy: biologia do matury - ekologia i ochrona środowiska.

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.