Pustynia Gobi

5  2    8 fiszek    blablabla
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski Odpowiedź język polski
Gdzie znajduje się pustynia Gobi?
rozpocznij naukę
w Azji Wschodniej, leży na terenie południowej Mongolii i północnych Chin
Jaka pustynia jest większa niż Gobi?
rozpocznij naukę
tylko Sahara
Jakie są rozmiary Gobi?
rozpocznij naukę
ma ponad 1610 km długości z południowego zachodu na północny wschód i ponad 800 km z północy na południe; ma ponad 2 miliony km² powierzchni.
Wymień zwierzęta występujące w faunie tej pustyni:
rozpocznij naukę
kułan, pantera śnieżna, baktrian oraz koń Przewalskiego
Jaki jest klimat na na obszarze tej pustyni?
rozpocznij naukę
charakteryzuje się klimatem kontynentalnym, skrajnie suchym; latem temperatura sięga ponad 40 °C, a w zimie spada poniżej -40 °C
Jak nazywa się proces rozszerzania się pustyni?
rozpocznij naukę
pustynnienie
Co na pustyni Gobi znalazła ekspedycja paleontologiczna z Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku?
rozpocznij naukę
jaja dinozaurów oraz ich skamieniałe szkielety
jaja dinozaurów oraz ich skamieniałe szk po polsku
Jaki polski uczony prowadził badania archeologiczne na tej pustyni?
rozpocznij naukę
prof. Kielan - Jaworowska

Pustynia Gobi – pustynia w Azji

Pustynia Gobi, wbrew pustynnym wyobrażeniom, jest wyżynnym obszarem stepów, półpustyń i pustyń i znajduje się w Azji Wschodniej. Jej teren dzieją między siebie dwa państwa: Chiny na północy oraz Mongolia na południu. Gobi jest drugą po Saharze największą pustynią świata. Pustynia ma ponad 2 miliony km2 powierzchni, graniczy z górami Ałtaju, Wyżyną Tybetańską, górami Tienszan, Wielkim Chinganem oraz górami Qilian Shan i Chentej.

Ciekawostki o pustyni zawarte w lekcji i nie tylko

Gobi – pustynia kontynentalna, leżąca na wysokościach 900 – 1120 m n.p.m. Charakteryzuje się klimatem kontynentalnym, skrajne suchym, przez co latem temperatury sięgają tu ponad 40 °C, natomiast zimą spadają poniżej -40 °C! Na pustyni Gobi dochodzi do pustynnienia, czyli ciągłego rozrostu pustyni i powiększania jej obszaru. Proces ten zachodzi szczególnie poprzez niszczenie roślinności oraz gleby, a także zużywanie wody przez zarówno zwierzęta, jak i ludzi. Gobi słynie z odnalezionych na jej terenie skamielin dinozaurów oraz i jaj, których nie znaleziono nigdzie indziej na świecie.

Różnorodność tematów na Fiszkotece

Z nami zdobędziesz informacje nie tylko na temat Pustyni Gobi czy wielu światowych języków, ale przede wszystkim dowiesz się wszystkiego, czego tylko zapragniesz! Wystarczy poszukać odpowiednich lekcji. Udzielimy Ci wstępnej pomocy! Jeżeli chcesz rozwijać swoją wiedzę na temat Azji, z pewnością zaciekawi Cię lekcja Państwa Azji, z którą poznasz również ich stolice. Jeżeli chcesz rozwijać się w dziedzinie pustyń, polecamy zestaw Pustynia Namib, zawierający wiele istotnych informacji. A jeśli fascynują Cię inne zagadnienia z geografii, zajrzyj do Płytowa budowa litosfery. Z pewnością nie pożałujesz!

Komentarze:

Kaski napisał: 2011-02-14 20:18:10
Jaki jest typ pustyni ze względu na położenie ?

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.