liczba atomowa

5  1    18 fiszek    brak
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 

Liczba atomowa pierwiastków

Liczba atomowa jest podstawą uporządkowania pierwiastków w układzie okresowym i z tego powodu nazywana jest także liczbą porządkową. Obecnie znane są pierwiastki o liczbach atomowych z zakresu 1–118, teoretycznie możliwe jest istnienie jąder o większej liczbie atomowej. A jeśli nadal zastanawiasz się, co to jest liczba atomowa… Jest to liczba, określająca ile protonów znajduje się w jądrze danego atomu. W symbolicznym zapisie jądra izotopu umieszczana jest w lewym dolnym indeksie, np. Liczba atomowa tlenu wynosi 8.

Budowa atomu – liczba masowa i atomowa

Każdy pierwiastek ma przypisany symbol pierwiastka, który koniecznie trzeba znać. Dodatkowo symboliczny zapis zawiera również liczbę atomową i liczbę masową danego pierwiastka. Liczba masowa to wartość, opisująca liczbę nukleonów (czyli protonów i neutronów) w jądrze atomu danego pierwiastka. Liczby masowej nie należy mylić z masą atomową pierwiastka, która wyznaczana jest metodami chemicznymi, ani też z masą pojedynczego jądra. Przykładowo masa wodoru wynosi 1,00794 u.

Układ okresowy pierwiastków

Powyższa lekcja określa liczbę atomową podstawowych 18 pierwiastków. Wraz z nią poznasz podstawy chemii. Jeśli jednak dalej chcesz rozwijać swoją wiedzę na temat, polecamy inne nasze lekcje z tego zakresu, a w tym: Wartościowość pierwiastków chemicznych, określająca wartościowość aż 17 pierwiastków czy Tablica Mendelejewa, zawierająca aż 73 fiszki z nazwami i symbolami pierwiastków z układu okresowego pierwiastków. Jak widać, z nami dowiesz się nie tylko czym jest liczba atomowa, lecz także możesz pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności w zbliżonej tematyce.

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.