Arystoteles

 0    15 fiszek    mayaa
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski Odpowiedź język polski
Przybliż biografię Arystotelesa.
rozpocznij naukę
Arystoteles urodzł sie w 384r.p. Chr. w Stagirze jako syn nadwornego lekara króla macedońskiego. Wyniósł z domu gruntowną wiedzę przyrodniczą. Wstąpił do Akademii Platońskiej, zapoznał się z idealistyczną filozofią Platona i wkrótce się jej sprzeciwił, ale nauczał w Akademii do śmierci mistrza (347). Później król Macedonii powołał go na nauczyciela Aleksandra Wielkiego, gdy ten sprzeniewierzył sie ideom panhelleńskim i ruszył na Azję Arystoteles opuścił g9o. Udał się do Aten, gdzie założył w ogr
Wymień znane ci pisma Arystotelesa.
rozpocznij naukę
Pisma Arystotelesa tworzą pięć grup: przyrodniczą, logiczną, metafizyczną, praktyczna i poetycką. Przyrodnicze: Fizyka, Historia naturalna zwierząt, logiczne: Hermeneutyka, O sofismatach, Analityki, metafizyczne: Metafizyka, 14 tomów, praktyczne: Etyka eudemejska, Etyka nikomachejska.
Omów osiągnięcia Arystotelesa w logice.
rozpocznij naukę
Arystoteles sprzeciwił się Platonowi i stwierdził, że nie mogą istnieć idee poza jednostkowymi rzeczami, Zgadzał się jednak, że wiedza musi byc ogólna. Dowód polega na przechodzeniu od sądów niższych aż do najwyższego, który nie może być już dowodzony. Taką ogólną zasadą dowodzenia jest np. zasada niesprzeczności. Arystoteles wprowadził do logiki wniskowanie przez subsumpcję i sylogizm. Zauważył, że w poprawnym myśleniu obowiązują dwie zasady: zasada sprzeczności (niepodobna, aby coś zarazem był
Epistemologia Arystotelesa.
rozpocznij naukę
Platon twierdził, że z pojęć ogólnych powstają wszystkie inne. Arystoteles przeciwnie, uważał, że rozum nie może poznać rzeczy bez zetknięcia sie z nią za pomocą zmysłów. Wiedza rozumowa jest celem, do którego dochodzi się przez wiedzę zmysłową. Arystoteles łączył empiryzm z racjonalizmem. Stał w opozycji przeciwko czynnikom mistycznym i wrodzonym, w przeciwieństwie do Platona, który uznawał bezsilność rozumu wobec ostatecznych zagadnień. Arystoteles uznawał istnienie prawd ogólnych, niewymagają
Kategorie (sposoby) orzekania o bycie Arystotelesa.
rozpocznij naukę
Każdy byt da się określić w 10 kategoriach: substancja (pies), ilość (2kg), jakość (cechy niezmierzalne, szary), relacja (szczeniak zrodzony z dwóch jamników). Ilości odpowiada umiejscowienie i uczasowienie, relacji posiadanie i ułożenie części, jakości doznawanie i działanie.
Podział filozofii wg Arystotelesa.
rozpocznij naukę
Arystoteles podzielił filozofie na dwa wielkie działy: filozofię teoretyczną i praktyczną. Do praktycznej zaliczył etyke i politykę, do teoretycznej fizykę, matematykę i metafizykę - pierwszą filozofię. Pierwsza filozofia jest działem najbardziej abstrakcyjnym.
Substancja u Arystotelesa.
rozpocznij naukę
Arystoteles twierdził, że nie może istnieć byt samoistny poza konkretnymi, realnymi rzeczami. Substancją są jedynie konkretne rzeczy. W rzeczach można rozróżnić dwa składniki: te, które należą do pojęciai te, które do niego nie należą. Własności pojęciowe Arystoteles nazwał formą, a pozostałe materią. Materia to to, co trwa nawet jeśli forma zostanie zniszczona, np. marmur trwa gdy pomnik zostanie zniszczony. MAteria jest w substancji wielością i różnorodnością, bo wszystko co jednolite pochodzi
Co to jest hilemorfizm?
rozpocznij naukę
Hilemorfizm to pogląd głoszący, że na substancję składa się materia i forma.
Co było dla Arystotelesa ważniejsze, materia czy forma?
rozpocznij naukę
Dla Arystotelesa ważniejsza była forma, to ona jest pojęciem rzeczy, pozwala odróżnić rzeczy od siebie.
Do czego dwołujemy się szukając własności rzeczy?
rozpocznij naukę
Szukając własności rzeczy odwołujemy się do formy, materii, przyczyny i celu.
Co to jest entelechia?
rozpocznij naukę
W każdej materii istnieje potencja, forma jest przyczyną a zarazem celem wszelkich zmian jakie dokonują się w materii. Zaktualizowana przez formę materia nazywa się entelechią.
Energia i potencja.
rozpocznij naukę
Własnością materii jest potencja, a wlasnością formy energia. U Arystotelesa byt to to co działa, a nie to co zajmuje przestrzeń. Forma jako energia działa na potencję, zavhodzi prces aktualizowania.
Świat.
rozpocznij naukę
Świat jest wieczny i przestrzennie ograniczony. Wieczny bo materia, z której się składa będąc warunkiem wszelkiego rozwoju nie może być przyczyna wszelkiego rozwoju. Ograniczony, bo nie może istnieć próżnia, w której mogą stnieć inne światy.
Pierwsza przyczyna.
rozpocznij naukę
Wszystko ma swoja przyczyne, ale łańcuch przyczyn nie może bec w nieskończoność zatem istnieje pierwsza przyczyna. JEst czystą energią, rozumem. Oddziałowuje na materialny świat ponieważ jest celem, do którego wszystko zmierza.
...
rozpocznij naukę
Bóg nie jest stwórcą świata, bo materia jest wieczna. Jest pierwsząprzyczyną i ostatecznym celem.

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.