Plotyn i neoplatończycy

 0    7 fiszek    mayaa
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski
Odpowiedź język polski

Kto to był Plotyn?
rozpocznij naukę
203-270r., autor ostatniego wielkiego systemu starożytności, wstydził się, że posiada ciało, wzorował sie na Platonie, Arystotelesie i Filonie (gradualistyczna koncepcja metafizyki), autor "Ennead"

System emanacyjny.
rozpocznij naukę
W świecie panuje dualizm, świat boski jest odrębny od doczesnego, ale świat doczesny wywodzi sie od Boga. Podobnie jak wszystko inne wywodzi sie od istot bardziej doskonałych. Kolejne postaci są emanacją bytu.

Hipostazy są emanacją absolutu, istnieją trzy hipostazy: duch, dusza i materia. Na początku jest absolu, z niego emanuje świat ducha-idealny (u Platon był to I stopień), z niego świat dusz, a z niego materia, która jest kresem emanacji.

Dusza ludzka.
rozpocznij naukę
Dusza ludzka składa sie w dwóch części: niżeszej i wyższej. Wyższa jest wolna od niedoskonałości. Dusza schodzi do świata cielesnego, aby gopodnieść, ale może przez to stracić łączność ze światem idealnym.

Przed duszą istnieją dwie drogi: w dół i wzwyż. Naturalną drogą jest droga w dół, do drogi wzyż konieczny jest wysiłek duszy.

Pod wpływem czego dusza zbliża się do świata idealnego?
rozpocznij naukę
Przez wysiłek poznawczy, estetyczny i moralny. Poznanie to zbliżanie się do Boga za pomocą intuicji, którą ma umysł. Przez sztukę: sztuka urzeczywistnia idee. Przez cnoty: oczyszczające i upodabniające duszę do Boga.

Za pomocą czego dotyka się prawdy?
rozpocznij naukę
Prawdy dotyka się przez intuicję i ekstazę, nie poprzez myśl.


Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.