chemia- ESTRY

 0    12 fiszek    brak
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski Odpowiedź język polski
co to są estry?
rozpocznij naukę
Są to produkty reakcji alkoholu lub fenolu z kwasem karboksylowym lub tlenowym kwasem nieorganicznym.
jak nazywa się reakcji otrzymywania estrów?
rozpocznij naukę
jest to reakcja ESTRYFIKACJI
ogólny schemat reakcji estryfikacji
rozpocznij naukę
Alkohol lub fenol+ kwas karboksylowy........-pod wpływem kwasu siarkowego= ester + woda
właściwości estrów
rozpocznij naukę
- najczęściej ciecze przy krótkich łańcuchach, dłuższe to ciała stałe - źle rozpuszczają się w wodzie, bo są niepolarne - są dość lotne bo nie mają wiązań wodorowych - ulegają hydrolizie w środowisku kwasowym(proces odwrotny do estryfikacji) - hydroliza w środowisku zasadowym jest nieodwracalna(Na OH pod wpływem wody) jest to tzw. zmydlanie
reakcja estryfikacji jest przykładem reakcji?
rozpocznij naukę
kondensacji
jaki zapach mają estry?
rozpocznij naukę
substancje zapachowe. wiele z nich o przyjemnym zapachu np mrówczan etylu- rumu, maślan etylu ananasowy
zmydlanie?
rozpocznij naukę
to hydroliza tłuszczów
na czym polega mechanizm reakcji estryfikacji?
rozpocznij naukę
polega na utworzeniu cząsteczki wody z grupy hydroksylowej należącej do grupy karbonylowej kwasu karb. i wodoru należącego do grupy hydroksylowej alkoholu lub fenolu.
co to są hydroksykwasy?
rozpocznij naukę
związki które zawierają grupę hydroksylową i karboksylową
co to są laktony?
rozpocznij naukę
są to estry cykliczne. powstają przez reakcję grupy karboksylowej i hydroksylowej które znajdują się w tej samej cząsteczce.
przykład laktonu?
rozpocznij naukę
to kumaryna. o zapachu świeżego siana.
co to są tłuszcze?
rozpocznij naukę
Tłuszcze to estry glicerolu (gliceryny) i kwasów tłuszczowych.

Co to są estry?

Estry to produkty reakcji alkoholu lub fenolu z kwasem karboksylowym lub tlenowym kwasem nieorganicznym. Ich wzór sumaryczny to R1COOR2. Posiadają wiele interesujących właściwości, jak np. trudna lub łatwa rozpuszczalność w wodzie w zależności od kwasu karboksylowego (im wyższy, tym łatwiej ester rozpuszcza się w wodzie), intensywny, przyjemny zapach (np. maślan butylu pachnie jak ananas, octan benzylu – jak jaśmin), w środowisku zasadowym ulegają tzw. zmydlaniu. Reakcja otrzymywania estrów to estryfikacja.

Estry – nazewnictwo

Wiązanie estrowe powstaje w reakcji kwasu i alkoholu. Wzór wygląda następująco: (kwas)R-COO-R’(alkohol). W ten także sposób zapisujemy nazwy estrów. Korzystamy z nazw zwyczajowych/systematycznych alkoholi i kwasów, dodając do nich końcówkę -an lub -ian. W ten sposób powstają takie nazwy jak np. etanian fenylu, butanian butylu, czy metanian etylu.

Estry – chemia na Fiszkotece

Chemia jest tematem bardzo złożonym i w jej skład wchodzi wiele zagadnień. Na Fiszkotece możesz znaleźć ich wiele i korzystać z nich całkowicie za darmo! Jeśli interesuje Cię ten temat, to z pewnością przydatne okażą się takie kursy, jak: Wodorotlenki, kwasy, sole, alkohole i fenole, pochodne węglowodorów. Korzystaj z nich do woli i daj nam znać, czy spełniły Twoje oczekiwania. Jeżeli chcesz, możesz też stworzyć swoje własne lekcje i dzielić się nimi ze znajomymi. Wystarczy mieć konto na naszej platformie, trochę wolnego czasu i chęci. Czekamy na Ciebie!

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.