rodzaje chmur

5  1    17 fiszek    naumowiczmagda
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski Odpowiedź język polski
CHMURY O BUDOWIE PIONOWEJ
rozpocznij naukę
Cu, Cb
CHMURY NISKIE
rozpocznij naukę
St, Sc, Ns,
CHMURY ŚREDNIE
rozpocznij naukę
As, Ac
CHMURY WYSOKIE
rozpocznij naukę
Cs, Cc, Ci
chmury deszczowe
rozpocznij naukę
cumulonimbusy
kłębiaste
rozpocznij naukę
cumulusy
warstwowe
rozpocznij naukę
stratusy
warstwowe kłębiaste
rozpocznij naukę
stratocumulusy
warstwowe deszczowe
rozpocznij naukę
nimbostratusy
średnie warstwowe
rozpocznij naukę
altostratusy
średnie kłębiaste
rozpocznij naukę
altocumulusy
pierzaste warstwowe
rozpocznij naukę
cirrostratusy
pierzaste kłębiaste
rozpocznij naukę
cirrocumulusy
pierzaste
rozpocznij naukę
cirrus
chmury poniżej 2 km (5)
rozpocznij naukę
Cb, Cu, St, Sc, Ns
chmury 2-7 km (2)
rozpocznij naukę
Ac, As
chmury powyżej 5 km (3)
rozpocznij naukę
Cs, Cc, Ci

Rodzaje chmur na Fiszkotece

Chmury dzielimy z bardzo wielu różnych względów, m.in. na to, gdzie są chmury, tzn. wysokość, na jakiej występują (chmury niskie – poniżej 2000 m, średnie – między 2000 m a 7000 m oraz chmury wysokie – powyżej 7000 m), poza tym są chmury pierzaste, warstwowe, kłębiaste, chmury burzowe… jest ich naprawdę wiele i aby je odpowiednio sklasyfikować przydatna może okazać się ta lekcja od Fiszkoteki. Jednak, żeby w pełni skorzystać z jej możliwości, należy wpierw poznać, czym różnią się od siebie chmury wymienione powyżej i sprawdzić, jak w rzeczywistości wyglądają, ponieważ ta lekcja nie zawiera zdjęć.

Chmura chmurze nie równa

Jak już wiesz, występuje wiele rodzajów chmur. Jak jednak rozpoznać, która to która? Zacznijmy od chmur pierzastych. Występują na dużych wysokościach, mają włóknisty wygląd i delikatny połysk. Ich występowanie zawdzięczamy silnym zachodnim wiatrom, występującym w wyższych warstwach atmosfery. Istnieje podział chmur pierzastych na pierzasto-warstwowe i pierzasto-kłębiaste (tzw. baranki – składają się one z białych, niemal przezroczystych kłębów). Następne w kolejce są chmury warstwowe. Zwykle występują jako jednolita warstwa chmur pokrywająca całe niebo. Raczej nie pada z nich deszcz, może wystąpić jedynie mżawka. Odmian chmur warstwowych: chmury warstwowe średnie (gęsta warstwa, na wysokości ok. 2,5-6 km, kolor szary), pierzasto-warstwowe (białawe chmury zasłaniające całe niebo, jednak na tyle cienkie, że można zobaczyć przez nie słońce), warstwowo-deszczowe (występują na wysokości poniżej 2 km, są ciemnoszare, dają słabe opady trwające zwykle kilka godzin). Do zanalizowania pozostały chmury kłębiaste (cumulusy). Występują w postaci kłębów o wyraźnie ciemniejszej podstawie. Zwykle można je zaobserwować podczas ładnej pogody, jednak kiedy atmosfera jest niestabilna taki cumulus może urosnąć do cumulonimbus – chmury burzowej (kłębiasto-deszczowej). Taka chmura jest bardzo rozbudowana pionowo, zachodzą w niej zwykle wyładowania elektryczne, może padać grad. Wśród chmur kłębiastych wyróżniamy jeszcze chmury kłębiasto-warstwowe, kłębiasto-średnie (kłębiaste chmur z ciemnymi fragmentami, wyglądają jak skręcone fale, pojawienie się ich w ciepły, parny ranek może zwiastować późniejsze wystąpienie burz) oraz tzw. mammatusy (workowate chmury występujące poniżej podstawy burzowej, wyglądają złowieszczo, ale tak naprawdę zwiastują słabnięcie chmury burzowej).

Zapamiętaj nazwy chmur bez problemu!

Jeżeli musisz nauczyć się nazw chmur np. na test z geografii lub maturę, to skorzystaj koniecznie z tej lekcji, oraz z innych, jakie dla Ciebie przygotowaliśmy: chmury – symbole, ta może przydać Ci się w rozpoznaniu symboli, którymi oznaczane są chmury. Czynniki kształtujące klimat w Polsce to kolejna ciekawa lekcja, zdecydowanie godna uwagi. Możesz z niej dowiedzieć się m.in. jakie chmury nad Polską najczęściej występują. Kolejną ciekawą, godną uwagi lekcją jest Obraz przestrzeni geograficznej. Zachęcamy do pilnej nauki, powodzenia!

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.