budowa mózgu-śródmózgowie

 0    8 fiszek    soniastyrkacz
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski Odpowiedź język polski
Co to jest śródmózgowie?
rozpocznij naukę
jest to środkowa część mózgowia u kręgowców
Co się znajduję w śródmózgowiu?
rozpocznij naukę
znajduje się tzw. wodociąg mózgu zwany też wodociągiem Sylwiusza łączący trzecią i czwartą komorę mózgu.
z czym się łączy śródmózgowie?
rozpocznij naukę
Śródmózgowie łączy się z móżdżkiem i rdzeniem przedłużonym oraz z międzymózgowiem.
Śródmózgowie jest ośrodkiem wzrokowym, a u niższych kręgowców (ryby, płazy) jest także ośrodkiem integracji bodźców zmysłowych. A jak to wygląda u ssaków?
rozpocznij naukę
U ssaków jest tylko ośrodkiem odruchowym zmysłów wzroku i słuchu.
Z czego jest złożone śródmózgowie?
rozpocznij naukę
złożone jest z pokrywy nakrywki oraz odnóg mózgu
Pokrywa z czego jest zbudowana?
rozpocznij naukę
Pokrywa śródmózgowia składa się przede wszystkim z blaszki pokrywy, która zbudowana jest z: wzgórków górnych– które składają się z trzech warstw istoty szarej i czterech istoty białej; pełnią rolę ośrodka odruchów wzrokowych, wzgórków dolnych– które pełnią rolę odruchowego ośrodka słuchowego, okolicy przedpokrywowej– zawiera drobne jądra przedpokrywowe, do których dochodzi część łuku odruchu źrenicy na światło.
Nakrywka z czego jest zbudowana?
rozpocznij naukę
Istotę szarą nakrywki śródmózgowia reprezentują jądra własne oraz jądra nerwów czaszkowych. Do jąder własnych należą: istota czarna, istota szara środkowa, jądra tworu siatkowatego, jądro czerwienne.
Odnoga mózgu z czego jest zbudowana?
rozpocznij naukę
Odnoga mózgu jest parzysta i zbudowana jest w całości z istoty białej, czyli włókien nerwowych przechodzących z torebki wewnętrznej do części brzusznej mostu.

Śródmózgowie, czyli fiszki w służbie naszej wiedzy o mózgu

Nauka podstaw anatomii nie ominie nikogo, kto uczy się wiedzy o człowieku: ani lekarza, ani psychologa, ani po prostu ucznia przygotowującego się do lekcji biologii. Bez solidnych podstaw wiedzy o mózgu nie da się już dziś zrozumieć nawet treści dedykowanych marketingowcom, specjalistom sprzedaży i innym zawodom usługowym. Dlaczego? Dlatego, że im więcej wiemy o ludzkim mózgu, tym lepiej rozumiemy nasze funkcjonowanie w świecie społecznym. Wszak ten sam mózg je, kupuje i kocha. Uświadomienie sobie tej prawdy powoduje, że edukacja anatomiczna nabiera coraz większego znaczenia na każdym etapie edukacji, od szkoły podstawowej do uniwersytetu. Fiszki do nauki budowy morfologicznej i funkcjonalnej śródmózgowia - w tej perspektywie - stają się niezbędne w zasadzie każdemu. Warto mieć je w użyciu i korzystać z ich pomocy.

Śródmózgowie - jak się uczyć z fiszkami?

Fiszko do nauki anatomii śródmózgowia stopniują przyrost wiedzy i trudności edukacyjnych. Zaczynamy od podstawowego pytania: czym jest śródmózgowie i podstawowej definicji: jest to środkowa część mózgowia u kręgowców. Metoda pytań i odpowiedzi przydaje się zwłaszcza przed testami i egzaminami, dzięki utrwalaniu pozytywnych wzorców poprawnych odpowiedzi. Poziom złożoności wiedzy w fiszkach do nauki śródmózgowia narasta i kolejne pytania są coraz bardziej wnikliwe. Taki proces uczenia się systematyzuje i porządkuje zdobywaną wiedzę już od pierwszych momentów uczenia się. Ostatnie pytanie z fiszek o pokrywę zawiera więc kilka, kluczowych szczegółów anatomii i fizjologii mózgu. Takie przygotowanie merytoryczne, to gwarancja dobrze zdobytej wiedzy.

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.