Siła wyporu

5  1    6 fiszek    dada1298
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski Odpowiedź język polski
Na każde ciało zanurzone w cieczy lub gazie działa ku górze siła wyporu równa co do wartości ciężarowi cieczy(gazu) wypartej przez to ciało
rozpocznij naukę
Prawo Archimedesa
Fw<Fc
rozpocznij naukę
ciało tonie
Fw=Fc
rozpocznij naukę
ciało "zawiesza się" w cieczy
Fw>Fc
rozpocznij naukę
ciało wypływa
Fw="ro"cieczy*V ciała*g
rozpocznij naukę
wzór na wartość siły wyporu
Jednostka siły wyporu:
rozpocznij naukę
[Fw]=[kg/m3*m3*N/kg]=[N]

Siła wyporu z Fiszkoteką!

Siła wyporu to siła działająca na ciało zanurzone w płynie, czyli w cieczy lub gazie. Odwrotnością tej siły jest siła ciężkości. Jeżeli się zastanawiasz od czego zależy siła wyporu, to już spieszymy z odpowiedzią. Musi być ona równa sile ciężkości pływającego ciała. Siła wyporu zależy więc od gęstości cieczy oraz objętości zanurzonej części ciała. Siła wyporu - wzór to gęstość cieczy pomnożona przez przyspieszenie ziemskie i objętość zanurzonego ciała. Dokładny wzór wraz z symbolami i sposobem liczenia poznasz podczas nauki z naszymi fiszkami.

Prawo Archimedesa – siła wypadkowa

Siłę wyporu opisuje prawo Archimedesa. Zostało ono skonstruowane już w starożytności przez greckiego uczonego z Syrakuz. W dużym skrócie mówi ona, że na zanurzone w cieczy ciało działa siła wyporu, która jest równa wartości ciężaru cieczy wypartej przez to ciało. Warunkuje to także wzór na siłę. Jednym z podstawowych przykładów na działanie siły wyporu jest drewniana belka, która wrzucona do wody wypłynie na powierzchnię. Stanie się tak ponieważ drewno ma mniejszą gęstość od wody.

Fizyka dla każdego

Przygotowane przez nas fiszki to najlepszy sposób na naukę wzorów i zagadnień z fizyki. Sposób nauki, który proponujemy sprawia, że opanujesz materiał w rekordowo krótkim czasie i nie zapomnisz go chwilę po egzaminie. Nie dojdzie więc do sytuacji, że chwilę po wyjściu z sali, nie będziesz już wiedział, jaka jest jednostka siły wyporu, czy jak działa prawo Archimedesa. W przypadku, gdybyś jednak czegoś zapomniał, Inteligentny System Powtórek umożliwia intuicyjny powrót do przerobionego materiału. Polecamy także inne nasze lekcje z zakresu fizyki: optyka, Fizyka - prąd elektryczny oraz wielkości fizyczne i ich symbole.

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.