Bohaterowie i ważne postacie w Konstytucji 3 maja

5  1    8 fiszek    kikitest
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski Odpowiedź język polski
Stanisław Małachowski (1736-1809)
rozpocznij naukę
Marszałek Sejmu i sejmowej konfederacji koronnej, poseł sandomierski 1788, który reprezentował na Sejmie Wielkim ziemie litewski. Referendarz wielki koronny. Zwolennik reform, brał udział w ścisłym spisku zorganizowanym przez Króla w celu przygotowania projektu Konstytucji (obok Piattole i Kołłątaja).
Adam Naruszewicz (1733-1796)
rozpocznij naukę
Poeta, biskup smoleński, później łucki. Zwolennik reform, jeden z założycieli Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej - stronnictwa politycznego, powstałego 2 maja 1791, mającego przeprowadzić uchwalenie Konstytucji 3 Maja i dbać o nienaruszanie jej postanowień.
Ignacy Potocki (1750-1809)
rozpocznij naukę
Wychowanek Collegium Nobilium w Warszawie, Marszałek nadworny litewski, członek KEN, przywódca stronnictwa patriotycznego, główny współtwórca reform, współautor Konstytucji 3 Maja oraz członek-założyciel Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej. Za działalność patriotyczną został odznaczony Orderem Orła Białego. Współautor dzieła: O ustanowieniu i upadku Konstytucji 3 maja.
Joachim Litawor-Chreptowicz (1729-1812)
rozpocznij naukę
Podkanclerzy litewski. Jeden z inicjatorów i członek Komisji Edukacji Narodowej. Stronnik króla Stanisława Augusta. Członek-założyciel Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej. W czasie wojny polsko-rosyjskiej 1792 nakłaniał króla Stanisława Augusta, aby ten przystąpił do konfederacji targowickiej.
Hugo Kołłątaj (1750-1812)
rozpocznij naukę
Uczony, “projektant” Konstytucji 3 Maja, prawdopodobnie autor historycznego anonimu wzywającego do reform ustrojowych adresowanego do marszałka Małachowskiego, twórca tzw. Kuźnicy Kołłątajowskiej. Kawaler Orderu Orła Białego. Na zebraniu 23 lipca 1792 poparł decyzję króla Stanisława Augusta Poniatowskiego o jego przystąpieniu do konfederacji targowickiej, potem jednak walczył w insurekcji kościuszkowskiej.
Stanisław Kostka Potocki (1755-1821)
rozpocznij naukę
Poseł lubelski 1788. W 1790 mianowany genrałem-majorem, w 1792 - generałem artylerii konnej. Bardzo aktywny działacz stronnictwa patriotycznego, uczestnik narad nad projektem Ustawy, członek-założyciel Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej.
Jan Ursyn Niemcewicz (1758-1841)
rozpocznij naukę
Pisarz, reformator, poseł inflancki na Sejm Wielki, współautor (z Hugonem Kołłątajem) projektu Konstytucji 3 Maja, jednen z założycieli Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej. Po zwycięstwie Targowicy, nie poparł Króla, wobec czego emigrował do Niemiec. Podczas insurekcji kościuszkowskiej, sekretarz Tadeusz Kościuszki. Autor komedii politycznej “Powrót posła”
Adam Kazimierz Czartoryski (1732-1823)
rozpocznij naukę
Komendant Szkoły Rycerskiej, członek Komisji Edukacji Narodowej. W latach 1788-1792 poseł z Lublina na Sejm Czteroletni (Sejm Wielki), przywódca stronnictwa patriotycznego, członek założyciel Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej, kawaler Orderu Orła Białego.

Wiedza historyczna w jednym miejscu

Wiele osób ma problemy z przyswojeniem historii. Nic w tym dziwnego, w końcu jest nieodłącznie związana z wieloma postaciami, wydarzeniami czy datami z przeszłości, które trudno zapamiętać. Samo czytanie podręcznika od historii może nie być wystarczające. Jak sobie pomóc? Najlepiej zaglądając na Fiszkotekę, gdzie znaleźć można całe zestawy fiszek poświęcone wiedzy historycznej. Z nimi Konstytucja 3 maja, postacie czy wiele innych informacji zostaną prędko opanowane i będzie można z nich skorzystać, np. na sprawdzianie. Fiszki to doskonały sposób na to, by historia przestała być utrapieniem, a okazała się przedmiotem niezwykle łatwym do nauki.

Ustawa Rządowa z dnia 3 maja – niezbędne informacje

Ustawa Rządowa z dnia 3 maja to inaczej Konstytucja 3 maja, która została uchwalona w 1791 roku. Była to pierwsza w Europie nowoczesna konstytucja, druga na świecie. Każdy Polak powinien posiadać chociaż podstawowe informacje o tym wydarzeniu czy związanych z nią postaciach. By ją zdobyć, nie trzeba jednak zaglądać do encyklopedii czy innych źródeł. Wystarczy Fiszkoteka i jej zbiór fiszek poświęcony tej tematyce.

Konstytucja 3 maja postacie

Chcesz dowiedzieć się, kim był Stanisław Małachowski, Adam Naruszewicz, Hugo Kołłątaj czy Jan Ursyn Niemcewicz? Informacje o tych bohaterach historycznych znaleźć można na Fiszkotece! Konstytucja 3 maja postacie to zbiór fiszek, które pomogą nie tylko uczniom, ale i dorosłym, którzy chcieliby sprawdzić czy poszerzyć swoją wiedzę historyczną.

Komentarze:

lolek napisał: 2011-05-05 20:55:48
Dużo ich trochę ,ale przydatne

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.