protetyka

 0    44 fiszki    stomiaczek
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski Odpowiedź język polski
Stomatologia zachowawcza – zajmuje się profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniu już powstałych ubytków próchniczych, odbudową tkanek zęba materiałami światłoutwardzalnymi (wypełnienia).
rozpocznij naukę
.
- Endodoncja – zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe. Leczenie takie wykonuje się przy bardzo głębokich ubytkach próchniczych, martwicy miazgi, po złamaniu lub zwichnięciu zęba, ze wskazao protetycznych – przed wykonaniem korony i mostu.
rozpocznij naukę
.
- Pedodoncja (stomatologia dziecięca) – zajmuje się profilaktyką i leczeniem zębów mlecznych i stałych niedojrzałych. Poza tym zajmuje się leczeniem chorób błony śluzowej i dzieci, ząbkowaniem i jego zaburzeniami.
rozpocznij naukę
.
- Ortodoncja - zajmuje się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo- twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych. Leczenie wpływa na właściwe stosunki międzyzębowe i proporcje dolnego i środkowego odcinka twarzy.
rozpocznij naukę
.
- Periodontologia – zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia (nauka o aparacie zawieszeniowym zęba) i błony śluzowej jamy ustnej
rozpocznij naukę
.
- Chirurgia stomatologiczna i szczękowo-twarzowa – zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych w tym części twarzowej głowy oraz szyję. W Zakres chirurgii stomatologicznej wchodzą najczęściej: ekstrakcje, leczenie ropni oraz przetok, resekcje korzeni, leczenie nowotworów, usuwanie torbieli, plastyka połączeo jamy ustnej z zatoką szczękową itd.
rozpocznij naukę
.
- Protetyka stomatologiczna – zajmuje się odtwarzaniem pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich znacznym uszkodzeniu. Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienia protetyczne (protezy) stałe, ruchome bądź kombinowane.
rozpocznij naukę
.
Nowe dziedziny stomatologii: - Implantologia - Stomatologia estetyczna
rozpocznij naukę
.
2. Zespół stomatologiczny - stanowią przede wszystkim osoby uczestniczące bezpośrednio w wykonywaniu zabiegu stomatologicznego. W jego skład wchodzą:
rozpocznij naukę
.
1. Lekarz dentysta (zabiegi profilaktyczne i lecznicze, porady, konsultacje, kierowanie pracą zespołu stomatologicznego) 2. Asysta stomatologiczna (przygotowanie i sprzątanie stanowiska pracy, aktywne uczestnictwo w zabiegu, zabiegi profilaktyczne) 3. Technik dentystyczny (laboratoryjne wykonawstwo prac protetycznych i ortodontycznych) 4. Higienistka stomatologiczna (zabiegi profilaktyczne, oświata zdrowotna)
rozpocznij naukę
.
3. - Periodontologia – zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia (nauka o aparacie zawieszeniowym zęba) i błony śluzowej jamy ustnej
rozpocznij naukę
.
- Gerostomatologia - jest specjalistyczną dziedziną stomatologii obejmującą leczenie osób w wieku powyżej 65 roku życia w zakresie stomatologii zachowawczej, chorób błony śluzowej a przede wszystkim z uwagi na często rozległe braki zębowe w zakresie wybranych zagadnieo z protetyki stomatologicznej.
rozpocznij naukę
.
- Ergonomia - to nauka zajmująca się zależnością między człowiekiem, a jego otoczeniem podczas pracy.
rozpocznij naukę
.
4. Podstawowe narzędzia do diagnostyczne i narzędzia do wypełniania ubytków. Nazwy i do czego służą? Narzędzia diagnostyczne: Lusterko dentystyczne: • oglądanie powierzchni niewidocznych w widzeniu bezpośrednim, • skierowanie snopu światła lampy na leczoną powierzchnię zęba, • odsunięcie tkanek miękkich. Zgłębnik: • badanie powierzchni zębiny, powierzchni wypełnienia oraz ocena twardości zębiny. Szczypczyki dentystyczne (pęsety): • przenoszenie wałków ligniny, wacików, tamponów do i z jamy ustn
rozpocznij naukę
.
5. Podstawowe narzędzia do rozdrabniania i przygotowania wypełnieo i podkładów. Nazwy i do czego służą?
rozpocznij naukę
.
- płytki szklane z jednej strony matowe - rozdrabnianie cementu
rozpocznij naukę
.
- metalowa łopatka - cementy siarczanowe i fosforanowe na matowej stronie
rozpocznij naukę
.
- łopatka agatowa lub plastikowa -cementy krzemowe na gładkiej tronie
rozpocznij naukę
.
-moździerz lub mieszadło szklane -rozcieranie amalgamatu
rozpocznij naukę
.
-szybkie ucieranie amalgamatu ściany moździerza i koniec pistela są zmatowione -
rozpocznij naukę
.
rtęd przechowuje się w specjalnych dawkomierzach -
rozpocznij naukę
.
wygodne w użyciu są dozowniki wagowe lub automatyczne do amalgamatu srebra -
rozpocznij naukę
.
do ucierania amalgamatu stosuje się też mieszadło elektryczne sizamat -
rozpocznij naukę
.
podstawowymi narzędziami są upychadła i nadkładacze
rozpocznij naukę
.
6. Różnice w budowie między kleszczami Bertena i Meisnera. Kleszcze Meissnera- uniwersalne, nie anatomiczne. Usuwa się nimi wszystkie zęby(górne, dolne, mleczne, korzenie) Podstawowy zestaw to 3 pary kleszczy: wąskie- korzeniowe, średnie i szerokie. Składają się z rękojeści, szyjki z zamkiem oraz dziubków. Kleszcze można rozłożyd uzyskując dźwignię boczną prawa i lewą.
rozpocznij naukę
.
Dobór kleszczy, szerokośd dziubków jest uzależniona od szyjki zęba. Kleszcze powinny byc tak założone, aby były przedłużeniem długiej osi zęba.
rozpocznij naukę
.
Podstawowa cech odróżniająca od kleszcze Bertena: zaokrąglone rękojeści. Kleszcze Bertena- kleszcze anatomiczne, gdyż każdy ząb ma przypisaną określoną parę kleszczy. Podstawowy zestaw składa się z 16 par kleszczy
rozpocznij naukę
.
Berteny do zębów szczęki:
rozpocznij naukę
.
1. do zębów przednich- wąskie, średnie i szerokie.
rozpocznij naukę
.
2. do zębów górnych bocznych- pod lekkim kątem by wyprowadzid rękojeśd z jamy ustnej
rozpocznij naukę
.
3. do zębów trzonowych górnych- prawe i lewe. Kolec na kleszczach musi wejśd do rozdwojenia(bifurkacji) korzeni bocznych trzonowców.
rozpocznij naukę
.
4. Kleszcze do trzonowców górnych, zębów mądrości- Berteny nie mają kolców
rozpocznij naukę
.
Berteny do zębów żuchwy(papużki): 1. zęby przednie- dziubki wąskie lub średnie 2. zęby przedtrzonowe- dziubki średnie lub szersze 3. zęby trzonowe- posiadają dwa kolce 4. dolne, korzeniowe 7. Rodzaje dźwigni Beina i ich zastosowanie.
rozpocznij naukę
.
Dźwignie Beina służą do usuwania całych zębów i korzeni lub tylko korzeni.  Prosta-służy do usuwania zębów i korzeni w szczęce. Dźwignią pracujemy, jako przedłużenie naszego ramienia  Boczna prawa i lewa- służy do usuwania zębów i korzeni w żuchwie
rozpocznij naukę
.
+ dźwignia Lecluzea- dźwignia służąca do usuwania dolnych zębów mądrości
rozpocznij naukę
.
8. Rodzaje maszynowych narzędzi do opracowywania tkanek twardych zęba. • Szybkoobrotowe: turbina powietrzna to zawsze kątnica prędkośd obrotów: 250.000-400.000 obr./min. wiertła dł. 19 mm, śr. 1,6 mm • Wolnoobrotowe: mikrosilniki napędzające prostnicę lub kątnicę max. prędkośd do 40.000 obr./min. wiertła dł. 22 (26) mm, śr. 2,35mm Wiertła składają się z: trzonu i główki. Wg ISO oznaczane są kodem: A B C D E A – materiał główki B – kształt trzonka C – długośd narzędzia D – kształt główki + nasyp
rozpocznij naukę
.
9. Do czego służą turbina, kątnica i prostnica? Turbina służy do: - otwierania ubytków, nadawania zarysu, opracowywania pod wkłady koronowe i korony, opracowywania wypełnieo. Kątnica - opracowywania zębiny, usuwania zębiny próchnicowej, wygładzania brzegów szkliwa, opracowywania, polerowania wypełnieo. Prostnica: - poza jamą ustną np. opracowywanie aparatu ortodontycznego
rozpocznij naukę
.
10. Kolory pasków na wiertłach diamentowych i ich znaczenie: Paski na wiertłach: oznaczają ziarnistośd danego wiertła  czarny paski- bardzo grube ziarniste wiertło 150 um, służy do zeszlifowania wszystkich guzków zęba  zielony pasek- grubo ziarniste 125 um, nim rozpoczynamy szlifowanie albo opracowywanie ubytku  niebieski pasek/ bez paska- średnia ziarnistośd 100 um  czerwony pasek- drobno ziarniste 30 um, głównie służy do wygładzania powierzchni szkliwa  żółty pasek- 15 um- FINIRY- opracow
rozpocznij naukę
.
11. Sterylizacja – proces polegający na zniszczeniu wszystkich form wegetatywnych i przetrwalnikowych mikroorganizmów które znajdują się w odkażanym materiale.
rozpocznij naukę
.
Dezynfekcja – proces mający na celu zmniejszenie liczby drobnoustrojów w odkażanym materiale.
rozpocznij naukę
.
12. Postępowanie przy dezynfekcji i sterylizacji koocówek maszynowych typu kątnica, prostnica, turbina. – sterylizacje przeprowadzamy w specjalnych sterylizatorach olejowym - przeprowadzamy ją w temperaturze 180 stopni Celsjusza w ciągu 20 minut - po wykonanej sterylizacji należy odwirowad puszkę z narzędziami w ciągu 1.5– 2.5 minuty q
rozpocznij naukę
.
13. Dlaczego należy myd zęby i nitkowad na powierzchniach stycznych? Ponieważ na powierzchniach stycznych gromadzi się najwięcej płytki nazębnej. Płytka nazębna nieusuwana przyczynia się do powstawania próchnicy zębów oraz chorób przyzębia. Nieusuwana płytka nazębna może również ulec przekształceniu w kamieo nazębny. Płytka nazębna jest stosunkowo łatwa do usunięcia w sposób mechaniczny tzn. ruchami szczoteczki bądź nicią dentystyczną w miejscach w których szczoteczka nie dosięga.
rozpocznij naukę
.
14. Chlorohexydyna - jest to bardzo dobry antyseptyk. Posiada działanie bakteriobójcze oraz statyczne w stosunku do bakterii gram dodatnich, tlenowych, beztlenowych oraz grzybów. Powoduje dezintegrację płytki nazębnej z zębem oraz oddzielanie się płytki od powierzchni zęba. Zmniejsza krwawienie z dziąseł oraz chroni przed zapaleniem dziąseł. Hamuje namnażanie i rozwój mikroorganizmów odpowiedzialnych za powstawanie płytki nazębnej.
rozpocznij naukę
.
15. Metoda Roll  łatwa, najmniej szkodliwa,  główka ułożona pod kątem 45 stopni do oczyszczanej powierzchni  kooce włosia skierowane dokorzeniowo obejmują też dziąsło  ruchy obrotowe, wymiatanie w kierunku powierzchni żującej (5 x w tym samym odcinku)  oczyszczanie przestrzeni zębowych  oczyszczanie powierzchni językowych zębów przednich - szczoteczka ustawiona jest pionowo i obejmuje jeden ząb
rozpocznij naukę
.

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.