Świat w okresie powojennym

 0    13 fiszek    agatka9152
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski Odpowiedź język polski
Dekolonizacja
rozpocznij naukę
proces uzyskiwania niezależności państwowej przez terytoria będące koloniami, likwidacja kolonializmu. Może następować za porozumieniem stron- w sposób pokojowy lub na skutek powstania, rewolucji czy innego konfliktu zbrojnego.
Stalinizacja
rozpocznij naukę
proces wdrażania systemu władzy sprawowanego przez J. Stalina w innych państwach satelickich.
Bizonia
rozpocznij naukę
nazwa połączonej brytyjskiej i amerykańskiej strefy okupacyjnej w okupowanych niemczech po II wojnie światowej. Powstała 1 stycznia 1947 roku.
Gdzie jest zatoka świń?
rozpocznij naukę
Na kubie.
Jesień narodów
rozpocznij naukę
termin określający wydarzenia, które przypadły pod koniec 1989 roku w Europie Środkowo-Wschodniej, związane z obaleniem ustroju komunistycznego w krajach tej części świata.
Przywódcy ZSRR
rozpocznij naukę
1. Włodzimierz Lenin 2. Józef Stalin 3. Gieorgij Malenkow 4. Nikita Chruszczow 5. Leonid Breżniew 6. jurij Andropow 7. Konstantin Czernienko 8. Michaił Gorbaczow
Papieże
rozpocznij naukę
1. Pius XII 2. Jan XXIII 3. Paweł VI 4. Jan Paweł I 5. Jan Paweł II 6. Benedykt XVI 7. Franciszek I
Z czego słynął Michaił Gorbaczow?
rozpocznij naukę
Był pierwszym i jedynym prezydentem ZSRR. Dzięki jego polityce możliwa stała się pokojowa rewolucja w państwach Europy Środkowej oraz zjednoczenie Niemiec. Wycofał wojska z Afganistanu i poparł USA w operacji "Pustynna Burza".
Zimna wojna
rozpocznij naukę
określenie stanu napięcia, zmagań dyplomatycznych, propagandy i działalności wywiadowczej USA i ZSRR oraz wyścigu zbrojeń między blokiem państw zachodnich, a ZSRR i jego sojusznikami.
Odchylenie prawicowo-nacjonalistyczne
rozpocznij naukę
termin ten miał określać i piętnować brak zaangażowania w budowę komunizmu w Polsce oraz sprzeciw wobec idei internacjonalizmu.
Robert Schuman
rozpocznij naukę
29.06.1886-04.091963. Polityk Francuski uznany za ojca zjednoczonej Europy. Należał do Ludowego Ruchu Republikańskiego. Nagrodzony został Nagrodą Erazma.
Doktryna Trumana
rozpocznij naukę
program USA mający na celu powstrzymanie ekspansji polityki radzieckiej.
Plan Marshalla
rozpocznij naukę
plan który miał na celu niwelowanie szkód po II wojnie światowej, doprowadzenia do stabilizacji w Europie i przyśpieszenie rozwoju gospodarczego.

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.