Wina

 0    18 fiszek    mayaa
ściągnij mp3 drukuj graj sprawdź się
 
Pytanie język polski Odpowiedź język polski
Co było przede wszystkim brane pod uwagę w średniowiecznej ocenie prze3stępstwa?
rozpocznij naukę
W średniowiecznej ocenie przestępstwa brano pod uwagę przede wszystkim skutek. Karane były nawet przestępstwa przypadkowe.
Pod wpływem czego zaczęto brać pod uwagę podmiotową stronę przestępstwa?
rozpocznij naukę
Podmiotową stronę przestępstwa zaczęto brać pod uwagę pod wpływem włoskiej szkoły prawniczej. TO w niej rozróżiono winę umyślną (dolus) od nieumyslnej (culpa)
Który kodeks uznał za wyłączną podstawę odpowiedzialności winę?
rozpocznij naukę
Niemiecka ustawa Caroina z 1532 r. Od tego momentu upowszechniła się zasada nullum crimen sine culpa.
Jakie rodzaje winy wyróżniała Carolina?
rozpocznij naukę
Carolina wyróżniała winę umyślną, nieumyślną i przypadek, który nie był karany. Winę umyślną znano tylko w formie zamiaru bezpośredniego (dolus directus)
Który kodeks jako pierwszy wprowadził pojęcie zamiaru pośredniego?
rozpocznij naukę
Konstruckcję zamiaru pośredniego jako pierwszy sformułował Carzov, a zotstała ona zawarta po raz pierwszy w Theresianie. Stosowana była w kodeksach austriackich aż do 1852. Przyjął ją również Landrech pruski.
Do czego doprowadziła krytyka koncepcji zamiaru pośredniego?
rozpocznij naukę
Krytyka zam. pośr. doprowadziła do stworzenia nowego rodz. winy-zamiaru wynik. ewentualnego(dolus eventualis). Zaczęła być stosowana po wydaniu niem. kodeksu karn. w1871r. Zdefin. ją w kodeksie Tagancewa z 1903r. W Polsce stos. od 1932r.
Rozwój definicji winy nieumyślnej.
rozpocznij naukę
W Carolinie wina nieumyślna była opisana w sposób kazuistyczny. Dopiero w ALndrechnie określono niedbalstwo w sposób ogólny. Pełną definicję winy nieumyslnej jako niedbalstwa lub lekkomyślności zawierał w sobie Kodeks Tagancewa z 1903r.
Co to jest wina umyślna?
rozpocznij naukę
Z winą umyślną mamy do czyneinia wtedy, gdy sprawca ma zamiar popełnienia przestępstwa i jest świadomy tego, że jego zachowanie prowadzi do skutku przestępnego.
Jakie znasz rodzaje winy umyślnej?
rozpocznij naukę
Zamir pośredni, bezpośredni i ewentualny.
Co to jest zamiar bezpośredni?
rozpocznij naukę
Zamiar bezpośredni (dolus directus) nzachodzi wtedy, gdy sprawca chce popełnić przestępstwo i swoim zachowamiem zmierza bezpośrednio do wywołania zamierzonego skutku przestępnego.
Jak zamiar bezpośredni definiowała Carolina?
rozpocznij naukę
Carolina definiowała zamiar bezpośredni w sposób kazuistyczny. JEżeli sędzia udowowdnił oskarżonemu zły zamiar to mógł wymierzyć najwyższą z kar pzewidzianych za to przestępstwo.
Co to jest zamiar pośredni?
rozpocznij naukę
Zamiar pośr.(dolus indirectus) zach. wtedy, gdy sprawca odpow. z winy umyślnej za wszystkie skutki pop. przez siebie czynu, nawet te niechciane, jeżeli działał w złym zamiarze, a niechciane skutki były chociaż w sposób pośr. pow. z podstaw. celem działania.
NA czym opierała się konstrukcja zamiaru pośredniego?
rozpocznij naukę
Konstrukcja zamiaru pośredniego opierała się na domniemaniu winy toteż wraz z pojawieniem się w XIX wiecznych kodeksach zasady domniemania niewinności konstrukcja zamiaru pośredniego została zastąpiona zamiarem ewentualnym
Co to jest zamiar ewentualny?
rozpocznij naukę
Zamiar ewentualny zachodzi wtedy kiedy sprawca co prawda nie chce wywołać pewnych, niejako ubocznych skutków swojego zachowania, ale obejmuje je swoją świadomością i godzi się na nie.
Jaka jest różnica między winą ewentualną a lekkomyślnością?
rozpocznij naukę
Lekkomyslność to forma winy nieumyślnej, a zamiar ewentualny to wina umyślna. Przy lekkomyslności sprawca za wszelką cenę pragnie uniknąć skutku przestępnego i jest przekonany, że skutek ten nie nastąpi.
Jakie znasz formy winy nieumyślnej?
rozpocznij naukę
Wina nieumyślna to albo lekkomyślność (luxuria) albo niedbalstwo (neglegentia)
Co to jest lekkomyślność?
rozpocznij naukę
PRzy lekkomyslności sprawca ma świadomość, że jego zachowanie może doprowadzić do przestępstwa, ale bezpodstawnie przyjmuje, że go uniknie, bo nie ma zamiaru wywołania skutku przestępnego.
Co to jest niedbalstwo?
rozpocznij naukę
Niedbalstwo (neglegentia) polega na tym, że sprawca nie chce popełnić przestępstwa i nie przewiduje powstania skutku przestępnego swojego zachowania choć może albo powinien był przewidzieć.

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.